6.1 C
Pristina
E hënë, 19 Prill, 2021

Ata gjetën kohë për punë në laborator edhe ditën e dasmës: Rrëfimi për çiftin musliman që zbuloi vaksinën 90 për qind efektive ndaj coronavirusit

Më të lexuarat

Të dhënat pozitive për vaksinën ndaj COVID-19 të BioNTech dhe partnerit amerikan Pfizer Inc janë një sukses i pabesueshëm për çiftin e martuar që qëndron pas firmës gjermane të bioteknologjisë, të cilët i kanë kushtuar jetën e tyre punës për të përdorur sistemin imunitar kundër kancerit.

Sipas Reuters,  kompania Pfizer tha të hënën se vaksina e saj eksperimentale ishte më shumë se 90% efektive në parandalimin e COVID-19 bazuar në të dhënat fillestare nga një studim i madh.

Pfizer dhe BioNTech janë prodhuesit e parë të ilaçeve që tregojnë të dhëna të suksesshme nga një test klinik në shkallë të gjerë rreth një vaksine për coronavirus.

Kompanitë thanë se deri më tani nuk kanë gjetur shqetësime serioze të sigurisë dhe presin të kërkojnë autorizimin e përdorimit nga autoritetet shëndetësore në SHBA-së më vonë këtë muaj.

Nga një djalë i një emigranti turk që punon në një fabrikë Ford në Këln, Shefi Ekzekutiv i BioNTech, Ugur Sahin, 55 vjeç, tani figuron në mesin e 100 gjermanëve më të pasur, së bashku me gruan e tij dhe anëtarin tjetër të bordit Oezlem Tuereci, 53, sipas javës Welt am Sonntag.

Vlera e tregut e BioNTech e listuar nga Nasdaq, të cilën dyshja e bashkëthemeluan, ishte rritur në 21 miliardë dollarë nga e premtja nga 4.6 miliardë dollarë një vit më parë, me firmën që do të luante një rol të madh në imunizimin masiv kundër coronavirusit.

“Pavarësisht arritjeve të tij, ai kurrë nuk ndryshoi nga të qenit tepër i përulur dhe i ndjeshëm”, tha Matthias Kromayer, anëtar i bordit të firmës së kapitalit sipërmarrës MIG AG, fondet e së cilës kanë mbështetur BioNTech që nga fillimi i saj në vitin 2008.

Ai shtoi se Sahin zakonisht hynte në takime biznesi i veshur me xhinse dhe mbante përkrenare dhe çantë shpine biçikletash me vete.

Duke ndjekur ëndrrën e tij të fëmijërisë për të studiuar mjekësi dhe për t’u bërë një mjek, Sahin punoi në spitalet mësimore në Këln dhe qytetin jugperëndimor të Homburgut, ku u takua me Tuereci gjatë karrierës së tij të hershme akademike.

Dhe kërkimet mjekësore dhe onkologjia u bënë një pasion i përbashkët i tyre.

Tuereci, vajza e një mjeku turk i cili kishte migruar në Gjermani, tha në një intervistë për media se edhe ditën e dasmës së tyre, të dy gjetën kohë për punë laboratorike.

Jeta si sipërmarrës filloi në 2001 kur ata ngritën Ganymed Farmaceutikë për të zhvilluar antitrupa kundër kancerit, por Sahin – deri atëherë një profesor në universitetin e Mainz – kurrë nuk hoqi dorë nga kërkimi dhe mësimdhënia akademike.

Ata fituan fonde nga MIG AG si dhe nga Thomas dhe Andreas Struengmann, të cilët shitën biznesin e tyre të përgjithshëm të barnave Hexal tek Novartis në vitin 2005.

Kjo sipërmarrje u shit te Astellas e Japonisë në vitin 2016 për rreth 1.4 miliard dollarë.

Në atë kohë, ekipi që qëndronte pas Ganymed tashmë ishte i zënë me ndërtimin e BioNTech, themeluar në vitin 2008, për të ndjekur një gamë shumë më të gjerë të mjeteve të imunoterapisë nga kanceri.

Ekipi i ëndrrave

Për Kromayer të MIG, Tuereci dhe Sahin janë një “ekip i ëndrrave” në atë që ata synojnë në vizionet e tyre me kufizimet e realitetit.

Historia e BioNTech mori një kthesë kur Sahin në janar u përballë me një fenomen shkencor për një shpërthim të ri të coronavirusit në qytetin kinez të Wuhan.

BioNTech caktoi shpejt rreth 500 punonjës për të për të punuar në disa përbërje të mundshme, duke fituar gjigantin e farmacisë Pfizer dhe prodhuesin e ilaçeve kineze Fosun si partnerë në mars.

Matthias Theobald, një profesor tjetër i onkologjisë në universitetin Mainz i cili ka punuar me Sahin për 20 vjet, tha se tendenca e tij drejt nënvlerësimit mohon një ambicie të paepur për të transformuar mjekësinë, e ilustruar nga kërcimi i besimit në një vaksinë ndaj COVID-19.

“Ai është një person shumë modest dhe i përulur. Paraqitjet kanë pak kuptim për të. Por ai dëshiron të krijojë struktura që e lejojnë atë të realizojë vizionet e tij dhe këtu aspiratat nuk janë aspak modeste”, tha Theobald.

Sahin i tha Reuters të hënën se ai arriti në një “shkallë të jashtëzakonshme suksesi”, por që ai nuk e dinte në fillim të vitit se sa e vështirë do të ishte detyra në përgjithësi.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit