14.4 C
Pristina
Monday, April 22, 2024

Viktimat e varfërisë, muslimanët Rohingya përjetojnë dramë të vërtetë në oqean

Më të lexuarat

Mijëra pjesëtarë të komunitetit minoritarë Rohingya të cilët nga Mianmari janë larguar për në Bangladesh jetojnë në kampe të pabanueshme refugjatësh, ndërsa në muajt e fundit janë bërë edhe viktima të zinxhirit të kontrabandistëve të qenieve njerëzore, shkruan Anadolu Agency (AA).
 
Zyrtarët lokalë dhe banorët duke folur me gazetarin e Anaodlu Agency thanë se kontrabandistët i mbledhin emigrantët e mashtruar në brigjet e Bangladeshit në rripin kufitar ndërmjet qyteteve Chittagong dhe Teknaf, dhe se nga aty në anijet e peshkimit i dërgojnë deri tek anijet për të cilat besojnë se do t’i transportojnë më tej deri në Tajlandë.
 
– Rrugë e rrezikshme drejt Tajlandës –
 
Zahid Husein, është 28-vjeçari i cili në Bangladeshi u shpërngul si djalë, ndërsa sot jep mësim në shkollë të një kampi refugjatësh. Ai pretendon se kontrabandistët së pari i bindin, dhe pastaj i detyrojnë Rohingyat e rrezikuar të nisen në rrugën e rrezikshme drejt Tajlandës apo destinacionit të tretë dhe që kryesisht i dërgojnë në portet Chittagong apo Cheradip.
 
Kreu i Gardës Bregdetare në Teknaf Sahid Husein Chowhdury pretendon se kontrabandistët transportonin viktimat e tyre gjatë natës në barka të vogla, ndërsa pastaj i ngarkojnë në anijet e ankoruara më të mëdha.
 
“Kontrabandistët përdorin anijet e vogla dhe të shpejta të cilat vështirë që mund të vërehen. Ekuipazhi është gjithmonë i armatosur”, ka thënë Chowhdury.
 
Mahmun Mullah, është 19-vjeçari i cili ka arritur të hidhet nga anija kontrabande dhe të shpëtojë. Pretendon se anijet e ankoruara kontrollojnë tetë deri dhjetë rojet e armatosura mirë, të cilët kërcënojnë me vdekje të gjithë ata që nuk dëgjojnë urdhrat e tyre.
 
Anijet e kontrabandës transportojnë muslimanët Rohingya deri në bregdetin në zonat pyjore në zonën kufitare Tajlando-Malajzeze, dhe pastaj i mbajnë në kampet sekrete ku janë detyruar të bëjnë punë të vështira. Kontrabandistët pastaj arrijnë në kontakt me familjet e të mashtruarve dhe kërkojnë dëmshpërblim për ta. Shumica e viktimave ose vriten ose shiten si skllevër grupeve kriminale në Tajlandë apo Malajzi.
 
– Edhe shtetasit e Bangladeshit në shënjestër të kontrabandistëve –
 
Shumica e viktimave të zinxhirit të trafikantëve janë muslimanët Rohingya, por në mesin e tyre është numër i madh i shtetasve të Bangladeshit të cilët vijnë nga pjesët e varfra veriore dhe në këtë udhë të rrezikshme nisen me shpresën se në Tajlandë apo Malajzi do t’i presin puna dhe një e ardhme më e ndritshme.
 
Ditë më parë policia tajlandeze ka zbuluar lokacionin e një kampi i fshehur në pyjet në rajonin Sonkhla dhe varrezën masive me mbetjet mortore e 32 personave për të cilët dyshohet se janë emigrantët nga Mianmari.
 
Autoritet tajlandeze kanë reaguar ashpër duke urdhëruar ndalimin e ankorimit në portet të anijeve ku në ujërat e hapura të Detit Andaman dhe Gjirit Bengal kanë mbetur mijëra emigrantë.
 
Sipas të dhënave të UNHCR, në detin e hapur në Azinë Jugperëndimore në anijet vazhdojnë të qëndrojnë rreth 2.000 emigrantë të braktisur nga Mianmari dhe Bangladeshi. Ekipet e shpëtimit nën lejen e vendeve të rajonit deri më tani kanë shpëtuar mbi 4.000 emigrantë, por dramës së emigrantëve në Oqeanin Indian akoma nuk po i duket fundi.
- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit