1.2 C
Pristina
E premte, 16 Prill, 2021

Valë e re e sulmeve me bomba në Irak, 8 të vrarë

Më të lexuarat

Autoritetet irakiane thonë se nga shpërthimi i një serie të bombave të premten nëpër Irak, pretendohet se janë vrarë të paktën tetë njerëz. Dy bomba makinë shpërthyen në  Diawaniyah, rreth 200 kilometra në jug të Bagdadit, duke vrarë gjashtë vetë dhe plagosur të paktën 60 të tjerë.

Dy bomba ka kanë shpërtheyer në rrugët e një fshati në afërsi të Dujail-it, në veri të Bagdadit, duke vrarë një person, ndërsa një ushtar vdiq nga një bombë makinë në qytetin verior të Mosulit.

Ashkush deri më tani nuk e ka marr përgjegjësinë për këto sulme, por qeveria dhe perendimoret i lejne faje komunitetit suni, i cili ka shtuar perpjekjet që nga fillimi i vitit për të minuar qeverinë diktatoriale te udhëhequr nga shiitët, te cilet se bashku me forcat aleate, kane shkaktuar dhune dhe terror nder ta qe nga intervenimi nderkombetar e deri me tash. Duke reduktuar dukshem numrin e popullsise si pasoje e vrasjeve masive dhe depertimit dhe duke i eliminuar elitat e dijetareve, elitat fetare, ato shkencore dhe politike.

Shpërthimet e së premtes, erdhën një ditë pas disa sulmeve me bomba në disa zona të Bagdadit dhe të shtënave në veri të Irakut, ku u vranë 26 veta dhe u plagosën më shumë se 60 të tjerë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit