35.8 C
Pristina
E premte, 30 Korrik, 2021

Pas 46 ditëve zgjohet nga koma

Më të lexuarat

Pacientja 59 vjeçare, Fikrije Kazazi nga Prishtina, ka arritur të zgjohet nga koma. Pas 46 ditësh pa vetëdije dhe më shumë se 3 muajve të trajtimit në Klinikën Infektive, pacientja ka gjendje të përmirësuar shëndetësore dhe pritet të lirohet për trajtim shtëpiak.
Mjeku Shemsedin Dreshaj, drejtor i Klinikës Infektive, thotë se më 21 shkurt pacientja ishte nga Qendra Klinike Universitare e Shkupit, në gjendje kome, pa shpresa për jetën.

“E sëmura diku me datën 16 janar udhëton për Maqedoni dhe pranohet në Qendrën Klinike të Shkupit, ku qëndron deri me datën 21 të muajit shkurt”, ka thënë ai për Kosovapress. “Sipas të dhënave të familjarëve, e sëmura ka shkuar e pavetëdijshme, është trajtuar gjatë këtij intervali kohor dhe në gjendje të rëndë shëndetësore është lëshuar për trajtim të mëtutjeshme shtëpiak. Për shkak të situatës së rënd të të sëmurës, ajo sillet në QKUK, ku pas konsultimit të infektologut transferohet në klinikën infektive në mjekimin intensiv”.

Pacientja kishte ardhur pa ndonjë diagnozë të përcaktuar më herët. Pas shtrirjes në Klinikë kishte filluar trajtimi me terapi etiologjike, meqë bëhej fjalë për tuberkulozë në tru.

Fikrije Kazazi nuk e fsheh gëzimin dhe lëvdatat për stafin mjekësor. E emocionuar që pas një kohe të gjatë po i kthehej jetës normale, çmallet duke biseduar me vajzën e saj dhe familjarët e tjerë.

“Po më thonë se 5 javë ke qenë si e vdekur. Apo ndoshta edhe më shumë”, thotë ajo.

Sipas mjekut Dreshaj, në këtë klinikë me TBC të trurit dhe mushkërive brenda viti trajtohen 20-30 raste, përderisa para luftës numri ka qenë më i madh.

Ky nuk është rasti i vetëm kur pacientët, të cilët kërkojnë shërim jashtë vendit, kthehen përsëri në QKUK. /Telegrafi/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit