10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Hungaria braktis Eurovision-in: aty, një flotë gay-sh!

Më të lexuarat

Hungaria ka vendosur të mos marrë pjesë në Eurovision në vitin 2020 për shkak të implkimit të këtij eventi me frymën LGBT, raporton The Guardian, duke cituar një burim në një shërbim publik të drejtuar nga shteti.

“Megjithëse arsyet zyrtare të braktisjes së festivalit nuk u njoftuan, vendimi u mor për shkak të rritjes së retorikës homofobike në Hungari, ku kryeministri Viktor Orban filloi një politikë ‘familja mbi të gjitha’ që synon të ndihmojë familjet tradicionale dhe nivelin e lindjeve”, shkruan gazeta britanike.

Më parë, kryetari i parlamentit hungarez krahasoi birësimin e fëmijëve të çifteve të të njëjtit seks me pedofilinë, dhe në televizionin proqeveritar hungarez e quajti Eurovisionin si një “flotë gay”. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit