3.7 C
Pristina
E martë, 20 Prill, 2021

Algjeri: Pjesëmarrje e lartë në votime, Islamikët pritet të jenë fitues

Më të lexuarat

Autoritetet algjeriane njoftojnë për një pjesëmarrje relativisht të lartë për zgjedhjet parlamentare të së enjtes, pavarësisht pakënaqësisë dhe mosbesimit të përhapur që shënoi fushatën, islamikët e moderuar pritet për të fituar pjesë të madhe të vendeve në parlament, duke lehtësuar presionin për ndryshime në një vend që nuk u përfshi nga “Pranvera Arabe e vitit të kaluar. “
“Pjesëmarrja e përgjithshme, kombëtare dhe e kombinuar nga diaspora, qëndron në 42.9 për qind”, u tha gazetarëve ministri i brendshëm Daho Ould Kablia.
Pjesëmarrja tejkaloi një rekord të ulët prej 35 për qind në votime të vitit 2007.
Pavarësisht nga deklarimet zyrtare, shumë stacione të votimit në Algjeri dukeshin të braktisura në masën më të madhe dhe shumica dërrmuese e votuesve ishin të moshuar, por shteti raportoi për intervenime të larta në rajonet kufitare të largëta.
Fronti i Çlirimit Kombëtar i presidentit Abdel Aziz Bouteflika, ish partia e vetme, dhe aleatët e saj të qeverisë, përfshirë partinë kryesore islamike në vend, ishin të sigurt për fitoren.
Por, një performancë e fortë e islamikëve do të sjellë Algjerinë, e cila furnizon rreth një të pestën e Evropës me importet e gazit natyror, në të njëjtën linjë me fqinjët e saj arabë të cilët kanë parë ardhjen e islamikëve në pushtet vetëm pas kryengritjeve të vitit të kaluar.
Në dallim me vende si Egjipti dhe Tunizia, islamistët që kërkojnë të jenë pjesë e qeverisë në Algjeri janë të vendosur të jenë pjesë e proceseve dhe krijimit të institucioneve, nuk kanë axhendë radikale dhe nuk tentojnë që të përpiqen për të ndërruar elitën sunduese në pushtet.
Sundimtarët e Algjerisë i janë përgjigjur trazirave në vendet fqinje duke i premtuar popullit të vet një “Pranvera algjeriane” – një proces ky i menaxhuar i reformës, me zgjedhjet si hapin e parë.
“Të rinjtë do të bëjnë një Pranverë algjeriane në këto zgjedhje,” tha Bouguera Soltani, koalicioni i butë islamik i të cilit, “Green Aleanca” është i informuar që të bëhet një nga forcat më të mëdha në parlamentin e ri.
“Parlamenti i 2012 është i ndryshëm nga ato të mëparshëm, sepse ajo do të ketë prerogativa të reja. Njerëzit të cilët bojkotuan nga votimi do të zhgënjehen, “tha ai të enjten pasi votoi pranë shtëpisë së tij në Staoueli, një qytet në perëndim të kryeqytetit.
Por shumica besojnë se fuqia e vërtetë qëndron në një rrjet joformal që zakonisht njihet me fjalën franceze “Le pouvoir”, ose “fuqia”, e cila është e pazgjedhur nga votimet, që ka qenë fuqia udhëheqëse për vite dhe që i ka rrënjët në forcat e sigurisë. Zyrtarët mohojnë se ky rrjet ekziston.
Jasin Zejd, një aktivist i të drejtave të njeriut dhe kundërshtari i elitës në pushtet, tha se ai mendonte se zgjedhjet ishin “një maskaradë, një cirk. … Autoritetet kanë guxuar gjithmonë të bëjnë atë që duan, për t’i dhënë çdo gjë që atyre ju shpiket në kokat e tyre. “
Megjithatë, në popull ka pak oreks për një revoltë. Të ardhurat e energjisë kanë ngritur standartet e jetesës dhe njerëzit e shohin të alarmueshme gjakderdhjen pas kryengritjes në Libinë fqinje .
Në Algjeri, një konflikt në vitin 1990 në mes forcave të sigurisë dhe kryengritësve islamikë, që vrau rreth 200.000 persona, ende të hedh një hije. Luftimet filluan pasi ushtarakët të mbështetur nga qeveria anuluan zgjedhjet në të cilat islamistët e vijës së ashpër i fituan.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit