21.2 C
Pristina
Tuesday, July 16, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Financa

Këtu duhet të aplikoni për grante në programin e Vetë-Punësimit

Jemi të lumtur të ju njoftojmë zgjerimin e mbështetjes për të gjithë të rinjtë e talentuar dhe ambiciozë! APRK po fillon me Programin e Vetë-Punësimit...

67 milionë eksport, 523 milionë import: Në cilat vende shet e nga kush blen më shumë Kosova?

Kosova vazhdon të ketë shifra të larta mes importit dhe eksportit të mallrave. Gjatë muajit gusht, eksporti i mallrave kishte vlerën 67,3 milionë euro,...

Si dallojnë Financat Islame nga Financat Konvencionale?

Si dallojnë Financat Islame nga Financat Konvencionale? Duket të jenë njësoj. Rezultati është shpesh i njëjtë. Cili është dallimi?Mënyra më e mirë për të...

Mes lotësh ai njoftoi se tashmë NOKIA u ble nga Microsoft – Disa mësime pse deshtoi Nokia

” Asgjë nuk e vepruam gabim, por gjithsesi, ne humbëm” Me këto fjalë përmbylli njoftimin e tij drejtori ekzekutiv i ikonës së kompanive celulare NOKIA.Mes...

21 shtete heqin zyrtarisht dorë nga dollari amerikan

Dollari amerikan po përballet me sfida nga vendet në zhvillim që po kërcënojnë statusin e tij si monedhë rezervë globale. Një pjesë e vogël e...

Efiçienca e energjisë – 10 milionë € për mbi 2 000 familje, subvencionohet 45% e investimit në rinovimin e shtëpive

Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë ka bërë lansimin e thirrjes publike për projektin “Zbatimi i masave të efiçiencës së energjisë për shtëpitë...

Forumi për Investime të Ballkanit Perëndimor, mundësi për rritjen e bizneseve në rajon

Në Prishtinë është mbajtur Konferenca finale e projektit të Bashkimit Evropian (BE) për mbështetjen e Forumit të Investimeve të Ballkanit Perëndimor, në të cilën...

“Dedollarizimi” në botë, është më i shpejtë se sa pritej

Dollari amerikan po humb statusin e tij si monedhë rezervë më shpejt nga sa mendohej më parë, pasi shumë analistë nuk e kanë marrë...

Bie çmimi i grurit, por jo ai i bukës

Çmimet e produkteve të grurit nuk do të bien. Buka në shumicën e furrave të Kosovës shitet me çmimin 50 cent. Në treg çmimet e...

Çmimi i gazit natyror po shënon rënie në botë

Një ulje e mëtejshme e çmimeve të energjisë elektrike parashikohet për muajt në vijim nga tendenca e vazhdueshme rënëse e gazit natyror në TTF...

Të fundit