15.2 C
Pristina
E premte, 14 Maj, 2021

Si të harxhoni më pak karburant me makinat tuaja

Më të lexuarat

Të gjithë ankohemi për çmimet e larta të baftës dhe benzinës por meqë nuk arrijmë dot të ulim çmimet e tyre atëherë është mirë të mendojmë se si mund të ulim harxhimet e karburanteve.

Ja dhe 12 këshillat:

1. Mos ngarkoni makinën me ngarkesa të panevojshme.

2. Presionin e ajrit në goma mundohuni t’a mbani në nivelin e duhur.

3. Minimizoni përdorimin e kondicionerit.

4. Eliminoni nisjet dhe ndalesat e menjëhershme.

5. Fiksojeni shpejtësinë

6. Kur jeni në lëvizje mbani të mbyllur dritaret e makinës.

7. Mos i mbani vazhdimisht këmbën mbi pedalen e gazit ose të freksionit.

8. Gjithmonë zgjedhni gomat e duhura, mos shikoni vetëm çmimin.

9. Mos shtypni shumë gazin kur jeni në rrugë të këqija apo në përpjet.

10. Nëse do të qëndroni gjatë pa lëvizur mos e mbani të ndezur makinën por fikeni.

11. Gjithmonë përdorni vajin e duhur për makinën tuaj.

12. Bëjani në kohë kontrollet teknike makinës tuaj.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit