5.3 C
Pristina
Saturday, December 3, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shtëpia dhe Kuzhina

Sarma me lakër turshi

Përbërësit e kësaj recete:Oriz,Qepë,Mish të grirë ose mish në copa të vogla,Pak majdanoz,Piper të zi, të kuq, (vegetë)Pak kripë,Vaj Përgatitja:I përzien të gjitha...

Domate të mbushura me kima

Për 4 – 5 persona: - 5-6 kokrra domate mesatare- 250 g kime- 1-2 kokrra qepë- 1 lugë majdanoz i grirë- 2 lugë gjalpë...

Si të lyejmë tavanin?

Qëllimi: ngjyra e tavanit tuaj është vjetruar? Ja disa këshilla për ta lyer atë:Juve do t’iu duhen: boja, ruli (valaku), kova e që hidhet...

Lulet ulin nivelin e stresit

Dihet se dekoracionet me lule e bime brenda ambienteve te shtepise nuk kane nje rol paresor prej elementi zbukurues, por jane filtra te ajrit...

Pulë me kërpudha

Përbërësit për katër persona:1 pulë500 gr kërpudha2 thelpinj hudhër1 lugë vaj ulliri ekstra i virgjër20 gr gjalpëMiellNjë gotë lëng mishi Kripë Piper Përgatitja:Pastroni,...

Omletë me kërpudha dhe gjizë

Përbërësit për 4 persona:4 kërpudha (me kësulë)4 vezë100 gram gjizë delesh50 gram parmixhan i grirë6 gjethe borzilokNjë lugë kafeje gjalpë2 lugë vaj ulliri ekstra...

Trilece

Përbërësit: * 6 vezë* 400 gr sheqer* 400 gr miell* 1 pluhur paste* 1vanil sheqer* 1/2 lit. ajkë * ½ lit qumësht* 300 gr...

Qofte me patate

Përbërësit: 1 kg patate te ziera,2 veze,1 dore djathë i thërrmuar,kripe, 1tufe e vogël majdanoz i grire,galete ose miell misri. Përgatitja: Kalojmë patatet ne...

Këshilla të mjaftueshme për gatimin e peshkut

Peshku gatuhet ne shume menyra dhe cdo njeri ka te preferuaren e tij. Per te arritur nje shije te mire me poshte jane gjera...

Të fundit