4.6 C
Pristina
Monday, March 27, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shtëpia dhe Kuzhina

Dafinë, livandë dhe disa mënyra të tjera për të mbajtur insektet larg ushqimeve

Sa herë ju ka ndodhur të hapni raftin në të cilin ruani produktet ushqimore dhe të gjeni insekte të vogla të ngjashme me fruta...

Çfarë të hamë në Dhjetor – Më të shëndetshmet e stinës

Tani është fundi i sezonit të kungujve dhe gështenjave, ndaj shfrytëzojini mirë nëse ju zë syri ndonjë kungull nga zona e Peshkopisë apo ndonjë...

​Forconi me këto ushqime imunitetin gjatë dimrit

Forcimi i imunitetit është veçanërisht i rëndësishëm gjatë dimrit kur trupi dobësohet për shkak të periudhave të viruseve, ftohjeve, gripit, andaj dieta dhe aktiviteti...

Keni yndyra të larta në gjak, përzierja e këtyre erëzave vepron më shpejt se ilaçet

Edhe pse janë bërë një numër i konsiderueshëm studimesh për erëzat e veçanta, pak prej tyre kanë hedhur dritë për rritjen e konsumimit të...

Pesë dobitë shëndetësore të trumzës, erëzës me veti të fuqishme mjekësore

Trumza vjen nga familja e mentes, por në ndryshim nga shumë erëza të cilat janë thjesht aromatike e mund të përdoren vetëm në receta...

Shurupi i limonit, receta për imunitet të fortë

Limonët, këto agrume të athëta janë shumë të mira për shëndetin e organizmit tonë. Ndonëse limonët nuk mund t’i hamë veçmas aq lehtë sa frutat...

Më të ushqyeshme se mishi dhe më të lehta se frutat për t’u tretur: Dobitë shëndetësore të fasuleve të zeza

Falë mineraleve, vitaminave, fibrave, proteinave, antioksidantëve e lëndëve të tjera ushqyese, fasulet e zeza së bashku me ato të kuqet janë ndër më të...

Nga e gjithë familja e bishtajoreve, fasulet e kuqe janë më të shëndetshmet

Fasulet e kuqe, falë vitaminave dhe mineraleve që ato përmbajnë, vijnë me një sërë përfitimesh shëndetësore për organizmin tonë, duke përfshirë uljen e rrezikut...

Si të shpëtojmë nga milingonat e shtëpisë me mënyra natyrale

Ndeshja me milingonat kudo jashtë shtëpisë, në mjedise të hapura nuk shqetëson askënd. Por kur i shihni ato që zvarriten përgjatë dollapeve të kuzhinës,...

Gjërat që kemi në shtëpi, por që janë të rrezikshme për shëndetin

Ekspertët thonë se këto gjëra janë kancerogjene dhe të rrezikshme për shëndetin. Kjo sepse janë të mbushura plot me toksina dhe substanca tjera të...

Të fundit