2.5 C
Pristina
Thursday, December 1, 2022
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bota Islame

Regjimi vranë 42 civil në kohë armëpushimi dhe në prani të monitoruesve të UN

Armëpushimi në Siri vazhdon të jetë në të ashtuquajturën fuqi që nga data 12 prill e këtej. Vetëm është e vështirë të thuhet që...

Këshilli ushtarak i Egjiptit, do të largohet nga pushteti para 30 Qershorit

Pushteti ushtarak i Egjiptit i kërkoi këshillit për ushtrinë që të shmang kritikën në rritje për administrimin e saj ndaj vendit pas përleshjeve vdekjeprurëse...

Dokumentet e reja: Bin Laden ishte kundër sulmeve në botën muslimane

Shtetet e Bashkuara të enjten lëshuan në publik 17 dokumentet që u gjenden në kompleksin në Pakistan, ku një vit më parë ndodhi sulmi...

PROBLEMI I MUNGESËS SË INFORMACIONIT NË RELACIONIN TURQI-BALLKAN

Në vendet e Ballkanit ekziston një mungesë e madhe informacioni në lidhje me Turqinë. Sidomos në vendet e Ballkanit Perëndimor janë shumë të rralla...

KS I OKB-SË DISKUTOJ PËR SITUATËN MES DY VENDEVE TË SUDANIT

Këshilli i Sigurimit të OKB-së u njohu 48 orë kohë dy vendeve për të ndalur përleshjet dhe shkeljen reciproke të territoreve. Tensionimi në rritje...

HOLLANDE: DO TË TËRHEQ USHTARËT FRANCEZË NGA AFGANISTANI NË RAST FITOREJE

Në debatin e mbrëmshëm televiziv mes presidentit aktual francez, Nicolas Sarkozy dhe kandidatit socialist për zgjedhjet presidenciale, Francois Hollande, ky i fundit deklaroi se...

Siria akuzohet për krime të luftës

Organizata Human Rights Watch e ka akuzuar Sirinë për krime të luftës gjatë muajit të fundit, në periudhën përgatitore për armëpushimin e ndërmjetësuar nga...

DITË E PËRGJAKSHME NË EGJIPT (Vriten 9 protestues, plagosen mbi 100)

Përgjaken protestat kundër udhëheqjes ushtarake në Egjipt. Nga zjarri i hapur nga një grup i armatosur ndaj protestuesve të vendosur para Ministrisë së Mbrojtjes janë...

TË PAKTËN 20 USHTARË TË ESADIT U VRANË NË QYTETIN HALEP TË SIRISË

Vazhdojnë ngjarjet e dhunës në Siri. Në përleshjet e mbrëmshme nga ana e opozitarëve kundër ushtarëve të Esedit në Halep janë vrarë 20 ushtarë përfshirë edhe...

IZRAELI UL NIVELIN E RISKUT PËR UDHËTIMET DREJT TURQISË

Në një komunikatë të Departamentit izraelit të Antiterrorit u tha se Këshilli i Sigurisë Kombëtare ka marrë vendim për uljen e nivelit të paralajmërimit...

Të fundit