1.5 C
Pristina
E enjte, 15 Prill, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bota Islame

Kaos i zgjedhjeve në Egjipt, diskualifikohen figurat më të rëndësishme

Gara për presidencën e Egjiptit është ridefinuar pas përjashtimit të shefit të spiunazhit të Hosni Mubarakut  dhe kandidatëve më të shquar të islamistëve, duke përfshirë kandidatin e Vëllazërisë Muslimane...

Australia tërheq para kohe trupat nga Afganistani

Kryeministrja e Australisë, Julia Gillard ka bërë të ditur se Australia do të tërheqë trupat e saj nga Afganistani më herët, seç ishte planifikuar. ...

Siri – aktivistët raportojnë për luftime

Aktivistët e opozitës siriane kanë thënë se forcat e sigurisë kanë shtënë drejt Homsit me mortaja dhe armë të rënda zjarri. Ata kanë folur...

Thirrje për tregti të lirë midis vendeve islamike

Bhurban-Ambasadorët e vendeve të Organizatës së Konferencës Islamike (OKI) të shtunën përtërinë thirrjen për heqjen e të gjitha pengesave ndaj tregtisë mes vendeve anëtare...

Bisedimet me Iranin te vazhdojnë

Në bisedimet e para direkte bërthamore pas 15 muajsh në mes Iranit dhe anëtarëve të përhershëm të OKB-së  Këshillit të Sigurimit, nuk është përparim: Një datë e dytë ka qenë vend i mirë. Në mosmarrëveshjen bërthamore jiranische Teheranit të programit dhe të komunitetit ndërkombëtar kanë kapërcyer  rrugë pa krye. Pas një raundi...

Deputetët kuvajtianë miratojnë dënimin me vdekje për ‘mallkimin e Zotit’

Kuvajt. Parlamenti i Kuvajtit të enjten përkohësisht kaloi ndryshimet në kodin penal të shtetit të Gjirit, i cili e përcakton dënimin me vdekje për...

Kuranët alarmojnë autoritetet gjermane

 Një grup muslimanësh (selefistësh islamikë) planifikon të shpërndajë falas 25 milionë ekzemplarë të Kuranit në Gjermani. Aksioni është paralajmëruar për këtë fundjavë në rreth...

ERDOAN DHE ABDYLAZIZ, NË KONSENSUS PËR SIRINË

Nga takimi që Kryeministri i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoan, pati me Mbretin e Arabisë Saudite Abdullah Bin Abdylaziz Al Suud, doli vendimi për konsensus...

Guardian: Evropa e ka lënë Sirinë nën fatin e dukshëm osman

Ditën kur arrita në Stamboll e varrosën osmanen e fundit. Fatma Neslisah Sulltani kishte lindur në një pallat mbretëror me pamje nga Bosfori, kur...

DAVUTOLLU: TURQIA DO TË MARRË MASA NË RAST TË CENIMIT TË KUFIJVE TË SAJ

Turqia do të ndërmarrë masa në rast të cenimit të kufijve të saj, të cilat janë edhe kufij të NATO-s, paralajmëroi dje Ministri turk...

Të fundit