21.9 C
Pristina
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Bota Islame

GJEOPOLITIKA/ Ç’fshihet pas megaprojektit të quajtur Kanali i ri i Stambollit?

Në fund të qershorit, zyrtarisht do të fillojë ndërtimi i një Kanali të ri të Stambollit, i cili do të ndryshojë ekuilibrin gjeopolitik midis...

Qeveria izraelite lë pa shtëpi dhjetëra palestinezë çdo vit

Disa shtëpi dhe ahure që u përkisnin beduinëve palestinezë në zonën rurale lindore të Bregut Perëndimor të pushtuar u shkatërruan nga ushtarët izraelitë me...

Ushtria izraelite arreston 3 fëmijë palestinezë duke luajtur futboll

Ushtria izraelite arrestoi tre fëmijë që luanin me top në qytetin e Betlehemit në jug të Bregut Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).Sipas...

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit

Arabia Saudite njoftoi se për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19), vetëm 60 mijë njerëz nga brenda vendit do të pranohen për Haxh këtë...

Blinken, bisedë me një komunist mbi fatin ujgur

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken pati një bisedë telefonike me Yang Jiechi, drejtor i Zyrës së Komitetit të Punëve të Jashtme të...

Në pritje të takimit mes Mitsotakis- Erdogan, çfarë kërkon Ankaraja nga Athina

Kërkesat e Turqisë ndaj Greqisë, në prag të takimit mes kryeministrit grek Mitsotakis dhe presidentit turk Tayyip Erdogan, në 14 qershor në Bruksel, janë...

Furtuna në Kongres që ka shkaktuar Ilhan Omar: si nisi nga një pyetje

Udhëheqësit demokratë në Kongres u përpoqën të qetësonin zemërimin e ligjvënësve të enjten rreth pyetjes së deputetes Ilhan Omar në lidhje me kundërshtimin e...

Hamasi: Izraeli të rindërtojë Gazën nëse dëshiron vazhdimin e armëpushimit

Në një deklaratë për kanalin televiziv “Al-Aqsa”, Khalil al-Hayya, nënkryetari i Byrosë Politike të Hamasit, tha se organizata hedh poshtë kërcënimet në lidhje me...

Gjykata ushtarake izraelite shqiptoi dënim me burg për palestinezin 13-vjeçar

Një gjykatë ushtarake në Izrael ka shqiptuar dënim me burg prej një muaji për palestinezin 13-vjeçar Senad Muhammed Mukbil, raporton Anadolu Agency (AA).Shoqata e...

Osmani në takim me Odën Ekonomike të Stambollit: Koncept të ri të veprimit të planit të jashtëm ekonomik

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot mori pjesë në ueb-konferencën me Odën Ekonomike të Stambollit, në temën: “Mundësitë tregtare dhe investuese me...

Të fundit