1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Rajon

Takimi Kurti-Vuçiq, marrëveshje apo mosmarrëveshje në Ohër – flasin analistë e politikanë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Fokusi i bisedimeve...

Vuçiç: Me Kosovën, ç’mund të bëhet jo ç’imagjinohet!

Pak para takimit të Ohrit për marrëveshjen europiane Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se gjatë takimit me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun...

“Hapi i dytë”, thirrje për marrëveshje në takimin Kurti-Vuçiq në Ohër

Pritshmëri të larta para takimit të Ohrit mes Kurtit dhe Vuçiqit. Diplomatët perëndimorë bëjnë thirrje të arrihet përparim në takimin e 18 marsit mes...

Vuçiq: Nuk do ta njohim pavërsinë e Kosovës as de fakto, as de jure

“Unë nuk do ta njoh pavarësinë e Kosovës. Nuk ka dorëzim. Nuk do ta njohim pavarësinë e Kosovës as de fakto, as de jure”,...

Paralajmërim nga Beogradi: “Këtë vit në Kiev, vitin tjetër në Prizren”

Moska kërkon që Serbia ta refuzojë planin për Kosovën dhe të presë humbjen e Ukrainës Kryetari i Lëvizjes Serbe për Rindërtim, Vuk Drashkoviç, publikoi në...

Xhandarmëria serbe bastis shtëpitë e ish-ushtarëve të UÇPMB-së

Shtëpitë e disa prej ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, janë bastisur nga ana e xhandarmërisë serbe. Rasti ka ndodhur mëngjesit e...

Kurti parathotë se ç’do ndodhë në Ohër me Vuçiçin

Nga Graçanica, mesazhe dakortësie për planin europian Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha të mërkurën se në një takim në Ohër më 18 mars do...

SHBA-ja kërkon njohje të shpejtë reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

Shtetet e Bashkuara po bëjnë thirrje për finalizimin e shpejtë të “njohjes reciproke” ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Ned Price, duke folur në emër të Sekretarit...

Hill flet për takimin Kurti-Vuçiq: Na duhet durim

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Serbi, Christopher Hill, duke folur për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve, tha se është...

Pse Evropa po përpiqet t’i zëvendësojë aeroplanët me trena?

Që kur lëvizja e “turpit të fluturimit” filloi të inkurajonte udhëtarët që të kërkonin alternativa më të ‘gjelbra’ për aeroplanët reaktivë, shumë në Evropë...

Të fundit