10.1 C
Pristina
Thursday, September 28, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Fakte

Izraeli kryeson në prodhimin e avionëve pa pilot

Izraeli, pioner i teknologjisë së prodhimit të avionëve pa pilot, tashmë është bërë ekportuesi kryesor në botë i tyre, duke e vënë këtë shtet...

Policia e Ballkanit sinkronizon politikat e sigurisë për të luftuar terrorizmin

Vendet e Ballkanit Perëndimor presin që t'u përgjigjen më me gatishmëri kërcënimeve të sigurisë, duke harmonizuar politikat e tyre të sigurisë me ato të...

Daçiq: Para 10 vitesh, ndarja e Kosovës do të nënshkruhej për 5 minuta

Kryeministri serb, Ivica Daçiq ka dhënë një intervistë për revistën serbe, Nedelnik ku në një pjesë të konsiderueshëm të saj ka folur edhe për...

WSJ: “Një milion eshtrat e Bosnjës”

Lufta e Bosnjës ka përfunduar para gati 20 vitesh, por edhe tash po zbulohen varrezat masive, shkruan në fillim të artikullit të saj e...

Misteri i vetvrasjes së ushtarëve kanadezë pas kthimit nga Afganistani

Ushtria kanadeze është vënë në kërkim të arsyeve që kanë shkaktuar një "epidemi" vetëvrasjesh midis ushtarëve të saj së fundmi.Zyrtarë të mbrojtjes i thanë...

Të çahet “konspiracioni i heshtjes” – Projekte për shërimin e traumave në Ballkan

Projekte për shërimin e traumave në BallkanLuftërat dhe diktaturat lënë plagë të rënda shpirtërore, si për viktimat, ashtu dhe për autorët. Në projektin "Trauma...

Koha e rilindjes kombëtare shqiptare në Turqi

Turqia është shteti me numrin më të madh të shqiptarëve në botë. Stambolli më 1850 kishte 60.000 shqiptarë (mbi 4 herë më shumë se...

Planeti ynë po humbet ngjyrën e gjelbër

Procesi i prerjes së pyjeve në epokën e industrializimit ka arritur përmasa kërcënuese, me të vërtetë alarmante. Në fund të shekullit të kaluar ambientalistët...

Konsulli austriak në Vlorë: Për ditët e shpalljes së pavarësisë nga Ismail Qemali

Duke marrë parasysh urgjencën e situatës, Ismail Qemal Beu, i cili këtu kishte ardhur në mbrëmjen e 26 të këtij muaji, 28nentornga Fieri, bashkë...

Në vitin 1912 muslimani i fal dy rekate para se ta varrin

Kjo foto dhe ky material janë të marrura nga albumi i fotografive i cili është botuar tani shpejtë në Turqi. Fotoja është detal nga...

Të fundit