17.6 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Fakte

Vend pa monedha e kartmonedha?

Në Suedi përdoren gjithnjë e më pak para kesh. Disa madje duan t'i mënjanojnë plotësisht. Në një kishë ndërkohë edhe ndihmat për kishën paguhen...

Islami dhe Afrika

Historiani i famshem arab Ibn Halduni ka shkruar qe emri Ifrikija u vu sipas Ifrikos bin Kais bin Saifi, nje nga mbreterit e Jemenit....

Arsyeja e vërtetë për luftën në Irak

Le të fillojmë me arsyen e vërtetë për sulmet e njerëzve të librit – ose tartarët e rinj – në Irak dhe në të...

NGA SHPALLJA E PAVARËSISË, NË 100-VJETORIN E SHTETIT SHQIPTAR

Gjithë studimet historike, kujtimet apo episodet e mëvonshme, që bëjnë fjalë për pavarësinë e Shqipërisë të gjitha bashkohen në një pikë të vetme: Në...

Pse Izraeli nuk e njeh Kosovën?

  Në një deklaratë të ish kryeministrit të izraelit dhënë në vitin 1999, në kohën kur ishte në pozitë të Ministrit të jashtëm të...

Arsyeja: Pse u vranë shqiptarët në Kosovë nga Serbët

Pse u vranë shqiptarët në Kosovë nga Serbët dhe pushteti i Millosheviqit, një përgjigje nga një katolik shqiptar dhënënë kohën e luftës. Anton Kçira,...

Arnautët (shqiptarët) e Sirisë

Nga jeta që kam jetuar në Damask dhe Siri, për mua personalisht është periudha më e mirë e jetuar në jetën time, viti...

MBI 50 VJET OKUPACION

Shkrimi është publikuar më 10 nëntor, 1999 "Në vitet e para të shtetit të tyre Izraelitet pëlqenin të mendonin se Palestinezët thjesht nuk ekzistonin...

Tito kishte spiunë edhe në BBC

Grupi i spiunëve, i cili udhëzohej nga shërbimi informativ i UDB-së, është infiltruar në vitet ’50 të shekullit të kaluar në gjigantin medial BBC,...

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 29 marsin në vite…

1886 - Koka Kola del në shitje për herë të parë, në një farmaci në Atlanta. Shpikësi i saj, Xhon Pemberton, pretendoi se pija...

Të fundit