-0.9 C
Pristina
Friday, January 27, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Arkiva historike

“Qytetërimi islam është një nga qytetërimet më të forta në tokë – Dëshmia e studiuesit kinez “Li Guan Fubin” për qytetërimin islam.

“Qytetërimi islam është një nga qytetërimet më të forta në tokë dhe është i aftë të kapërcejë çdo pengesë me të cilën përballet, sepse...

Rëndësia e Betejës së Malazgirt-it për historinë turkofone dhe myslimane

Rëndësia e Betejës së Malazgirt-it për historinë turkofone dhe myslimaneNë betejën vendimtare të shekullit të 11-të, dy fuqi të ndryshme, Bizantinët të udhëhequr nga...

“Muhamedi i vogël”- tregim i vërtetë nga historia e inkuizicionit në Andaluzi

Me 2 janar 1492 ka rënë Granada, qyteti i fundit i kalifatit islam në Andaluzi. … Pastaj vazhduan torturat e tmershme të inkuzicionit për eleminimin...

Historia e gjeneralit francez për djalin më të guximshëm

Historia e gjeneralit francez për djalin më të guximshëmKjo është historia e një djali egjiptian, i cili u emërua djali më i guximshëm në...

Kulla e parë e sahatit gjatë Perandorisë Osmane ka sfiduar kohën

Deri në majën e kullës, ku është vendosur ora, të çojnë 105 shkallë. Prej aty, vizitorët kanë mundësi të shohin qytetin nga një këndvështrim...

Një libër i xhonturqve (1898) – Shkëputur nga ” Kujtimet e mia nga POLITIKA” Sulltan Abdylhamidit

Në Paris ka dalë një libër i ri, që flet kundër meje, për mbajtjen e të cilit kërkonin ta mbanin të fshehtë prej meje....

Turqit “zbulojnë” tapitë osmane për ishujt e Egjeut

Një përgjigje historike Greqisë nga Stambolli, shqetësohet Athina Titujt osmanë të ishujve të Egjeut po “zbulohen” nga turqit për të përforcuar narrativën e tyre për...

Bujaria që largoi Shejhul-Islamin nga Shqipëria! – Justinian Topulli

Bujaria që largoi Shejhul-Islamin nga Shqipëria! Në Shtetin Osman dikur, ai që mbante pozitën e atij që sot në shumë vende muslimane njihet si kryemyfti,...

Xhamia që mbajti armatimin e UÇK-së për 5 vjet

Në vitin 1992, imami i xhamisë së fshatit Burojë, Avdyl Krasniqi, së bashku me Hashim Thaçin e Kadri Veselin, fshehën një sasi të...

Kujtimi i 5 tetorit 2000 në Serbi: dita kur ra “xhelati ballkanik”

Pamje: përmbysja e Millosheviçit me protesta dhe pasuesit e tij gjenden sot në pushtet 22 vjet më parë, sundimi i presidentit të Serbisë dhe Republikës...

Të fundit