24.7 C
Pristina
E premte, 6 Gusht, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Fakte

Irakut i kthehen 17 mijë artefakte arkeologjike nga SHBA. që ishin plaçkitur pas pushtimit nga SHBA-të

Historiani irakian, Abdullah Khorsheed Qader, ka punuar në fushën e arkeologjisë që nga viti 2000, kur filloi studimet master në Universitetin Salah-al-Din në Erbil,...

Një zbulim i pazakontë i një anije 2200 vjeçare në fund të detit

Arkeologët kanë gjetur mbetje anijesh që daton nga 2,200 vjet në fund të Detit Mesdhe. Anija, më shumë se 25 metra e gjatë, ishte e...

PRAKTIKAT/ E pathëna e një pushtimi: si i rrjep Izraeli dhe financat palestineze

Izraeli së fundmi konfiskoi paratë e mbledhura nën një marrëveshje për ndarjen e të ardhurave që i përkasin Autoritetit Palestinez, e cila nuk është...

Zanafilla e medreseve në trojet shqiptare

Organizimi dhe funksionimi i medreseve në trojet shqiptare Drin Aliu Me shtrirjen e mejtepeve gjithandej trojeve shqiptare, lindi nevoja edhe për hapjen e medreseve të cilat...

Negusi dhe Profeti Muhamed

Kurejshet (e Mekes) intensifikuan persekutimet e tyre kunder profetit Muhamed (s) dhe ndjekesve te tij. Madje edhe njerez me influence te cilen ndoqen profetin...

Hoxhë Bekir Halimi: I lumtur që isha pjesë e saj, Lidhja e Rinisë Islame, e themeluar 30 vite më parë paraqet themelet e para...

Me 9 qershor 1991, pra, plot 30 vjet më parë, në Shkup u themelua Lidhja e Rinisë Islame.Me vullnetin e çeliktë dhe dashurinë e...

Hoxhë Bekir Halimi: I lumtur që isha pjesë e saj, Lidhja e Rinisë Islame, e themeluar 30 vite më parë paraqet themelet e para...

Me 9 qershor 1991, pra, plot 30 vjet më parë, në Shkup u themelua Lidhja e Rinisë Islame.Me vullnetin e çeliktë dhe dashurinë e...

Bëhen 143 vjet nga Lidhja e Prizrenit

143 vjet më parë, pra më 10 qershor 1878 filloi organizimi dhe themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Është kjo njëherësh një ndër Lidhjet më...

Papa shpreh dhimbje, por jo ndjesë pas zbulimit të eshtrave të 215 fëmijëve që ishin të vendosur në shkolla të administruara nga Kisha Katolike

Papa Françesku shprehu të dielën dhimbje lidhur me zbulimin në një shkollë në Kanada të eshtrave të 215 fëmijëve të fiseve indigjene. Fëmijët ndiqnin...

Bëhen 22 vjet nga kapitullimi i Sllobodan Millosheviqit

Sot bëhen 22 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë, pas dorëzimit të ish-ushtrisë...

Të fundit