2.7 C
Pristina
Saturday, December 9, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Shëndetësi

Bakteret në gojë mund të shkaktojnë probleme në zemër

Rezultatet e hulumtimit të Universitetit të Bristolit dhe Kolegjit Mbretëror në Londër vërtetojnë lidhjen në mes sëmundjeve të mishit të dhëmbëve dhe zemrës dhe...

Si ta zvogëloni varësinë nga kafja

Nuk ka asgjë të keqe në kafe, por nëse mendoni që jeni duke e tepruar pak, ju sjellim disa nga këshillat si të zvogëloni...

Nje molle ne dite, mban mjekun larg jush

"Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh". Kjo thënie e vjetër na kujton efektet pozitive të këtij fruti te shëndeti ynë, por...

MISVAKU NE HIGJIENEN ORALE

Rritjet e fundit të çmimeve për produktet bazike si buka, vaji, sheqeri dhe artikuj tjerë kanë një adresë. Sipas të dhënave të fundit të...

Si të kujdesemi për lëkurën gjatë pranverës

Gjatë verës lëkura e fytyrës ka nevojë për lagështirë të vazhdueshme, gjatë dimrit për mbrojtje nga e ftohta, ndërkohë që gjatë pranverës nevojitet një...

Obesiteti, sëmundje e shekullit 21

Për pasojat e obesitetit ka ditur edhe Hipokrati para 2000 vitesh me thënien e tij se “Vdekjet e papritura janë shumë më te shpeshta...

Hipertensioni në shtatzëni, EPH gestozat

Shtatzënia mund të shkaktojë ngritjen e shtypjes së gjakut ose mund të sjell deri te përkeqësimi i shtypjes paraprakisht të lartë që bënë pjesë...

Ushqimet e një diete të shëndetshme

Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike. Sigurisht që duhet reduktuar konsumimi...

Larja e dhëmbëve mban zemrën të shëndetshme

Moslarja e dhëmbëve mund të çojë në probleme serioze me zemrën.Sipas shkencëtarëve, bakteret e gojës mund të shkaktojnë endokarditis infektiv, një çrregullim i rrallë...

Të fundit