1.1 C
Pristina
Wednesday, March 29, 2023
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Te Ndryshme

Studentët e UP-së ende nuk i kanë paraqitur provimet “online”

Studentët e vitit të parë të nivelit bachelor në Universitetin e Prishtinës ende nuk i kanë paraqitur provimet “online”, ashtu siç ishte parashikuar për...

Femrat e dhunuara në luftë, të keqtrajtuara në paqe

Trembëdhjetë vjet më parë, 52-vjeçarja nga Drenica kishte një jetë të mirë dhe të lumtur së bashku me familjen e saj pesanëtarëshe. Ajo madje...

50 shqiptarë rrahën në mes vete, helikopterët gjerman bartin të lënduarit

Në vendbanimin Ochtrup të Gjermanisë, tre veta kanë pësuar plagë të rënda dhe është dashur të barten me helikopterë gjegjësisht me autoambulancë. Një mosmarrëveshje...

PYJET RRAFSH

Agjencia Pyjore e Kosovës alarmon për prerjet ilegale dhe pa kontroll të pyjeve. Dëmet e shkaktuara vetëm vitin e kaluar nga prerësit ilegalë, sipas...

Moti ekstrem, kërcënim në rritje për komunitetet dhe ekonominë

Gjatë gjysmë-shekullit të fundit, ngrohja globale ka sjellë fenomene ekstreme moti si për shembull periudha me temperature tepër të larta, apo rreshje të dendura....

Hajni kosovar në burg në Dubai

Kanë mbërritur në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe historitë problematike të kosovarëve. R.N 20 vjec nga Kosova është arrestuar në Dubai dhe është...

Pas 46 ditëve zgjohet nga koma

Pacientja 59 vjeçare, Fikrije Kazazi nga Prishtina, ka arritur të zgjohet nga koma. Pas 46 ditësh pa vetëdije dhe më shumë se 3 muajve...

Dy dekada më pas lufta lë pasoja në Sarajevë

Më 6 prill 1992, Perëndimi njohu Bosnjë dhe Hercegovinën (BiH) si të pavarur e të armatosurit serbë qëlluan mbi demonstruesit në Sarajevë. Ky ishte...

Preshevari Shpresim Sadiku vendin e parë në matematikë në garat e Kosovës

Nxënësi preshevarë Shpresim Sadiku zuri vendin e parë për klasat e dhjeta në garat shtetërore të Kosovës nga lënda e matematikës të  organizuara në...

Në të gjithë botën ka 2.4 milion njerëz të trafikuar

Zyrat për luftimin e krimit në OKB ka bërë të ditur se 2.4 milion njerëz në të gjithë globin janë viktima të trafikimit dhe...

Të fundit