14.7 C
Pristina
Monday, September 20, 2021
- Advertisement -spot_img

RUBRIKA

Blog

Polemika e Lubonjës pas librit të Lames për Kadarenë: Aleancë e çuditshme e një kryekrimineli me kryeshkrimtarin e regjimit

ARISTIR LUMEZI Pak muaj më parë u hodh në qarkullim libri “Dritëhijet e kohës”, me autor ish-kryetarin e Prokurorisë së Përgjithshme në dekadën e fundit...

Kënga për kulturën tonë

Muzika është treguese serioze e nivelit të kulturës së një populli. Shiheni më poshtë lirikën e një kënge të popullarizuar në mesin tonë. Strofën e...

Vuçiç dhe Hoti, dy marioneta në fushatën e Trump

Nga Andi Bushati Që kur në skenën diplomatike të Ballkanit ka hyrë një diplomat kaubojs si Riçard Grenell, opinioni Shqiptar është ndarë më dysh. Nga njëra...

Pse e rrëzoi Gjykata Kushtetuese marrëveshjen e mëparshme të detit me Greqinë?

Çdo marrëveshje e re mes Shqipërisë dhe Greqisë për shënimin e kufijve detare midis tyre duhet të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin...

”Duhet të shqetësohemi”, Artan Fuga: Fakti që Greqia po ‘rritet’, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem

Akademiku Artan Fuga e ka cilësuar si shqetësuese për Shqipërinë faktin që Greqia po zgjerohet me 12 milje në detin Jon. Fuga në një shënim...

Çfarë ju tha poeti palestinez të rinjëve që duan të migrojnë në Evropë?

Shkrimtari dhe poeti Palestinez Mahmud Dervish, i'u drejtohet atyre që duan të shpërngulen nga vendet e tyre për në Europë: "Do të migroni në Europë....

Besimi im – mburojë ndaj padrejtësive dhe kaosit

- A je i lumtur në besimin tënd? Më shumë se i lumtur jam i qetë. I paqëtuar. Plus që unë këtë muhabetin e lumturisë...

Kush qëndron prapa katastrofës në Bejrut?

Nga: Željko Trkanjec /Jutarnji.hr Sido që të jetë shkaku i këtyre shpërthimeve të tmerrshme, fajtori për Bejrutin e shkatërruar është vetëm një - Hezbollahu Për tragjedinë...

MOS E LE PA E LEXU: QË VDEKJA TË MOS NA ZË ME FRIKË E PIKËLLIM

Vdekja është ligj i Allahut që përshkon të gjitha krijesat. Në shikim të parë duket e ftohtë dhe frikësuese. Ajo vjen befas, nuk na...

Filloi HAXHI në kohë pandemie – Prap se prap e gjetëm një Shqiptarë Haxhi

Shumë u luta e shumë po lutem ditë për ditë e natë për natë, asnjëherë o Furnizues nuk mi ktheve duart thatë. Shumë po lutem...

Të fundit