Vdes i riu nga Prishtina – Ishte i Xhamisë

0
2197

Se vdekja nuk zgjedh moshë tregon fakti se kohëve të fundit goxha shum të rinjë po vdesin, rasti i fundit ishte sot ku një tjetër vdekje tronditi xhematin, por sa vdekje e bukur është ajo vdekje kur e zen njeriun duke qenë i xhamisë e hallall, kështu shkruan një xhematli p♪7r vdekjen e sotshme të vëllaut Sulejmanit:

Selam alejkum ve rahmetullah Vellezer te nderuar vellau jone Sulejmani (Syla), i cili me qetesine, butesune dhe moralin e tij e zbukuronte xhamine e lagjes tone, sot nderroi jete duke mos u ankuar nga dhimbjet qe ia shkaktonte nje semundje e rende. Jemi deshmitar qe ky vella i dashur u nda nga jeta e kesaj bote duke kerkuar nga ne vellezerit, shoket e tij t’ia lexojme afer tij sa ishte i gjalle fjalet e Allahut, Kur’anin gje qe e pushonte zemren dhe shpirtin e tij. O Allah i Gjithemeshirshem, meshiroje vellaun tone Sulejmanin, dhe beje varrin e tij kopsht prej kopshteve te Xhennetit dhe na bashko me te ne Xhennet … Amiiin Vellezer sa per informim ata qe duan te prezantojne ne varrimin e vellaut tone , do te behet ne namazin e ikindise.