Udhëheqësi i ri “Kudsit” paralajmëron një hakamarrje të madhe për vrasjen e Sulejmanit

0
196

Komandanti i sapoemëruar i elitës Quds Force të Iranit tha që Shtetet e Bashkuara vranë paraardhësin e tij, Qassem Soleimani, “në një mënyrë frikacake” dhe premtoi se “do ti godasë armiqtë e tij në një mënyrë burrërore”.

Esmail Qaani bëri komentet të hënën në një ceremoni prezantimi të mbajtur për të nga komandantët e lartë të Gardës Revolucionare Islamike të Korpusit (IRGC) për të shënuar fillimin zyrtar të mandatit të tij.

“Ata (SHBA) e goditën atë (Soleimani) në një mënyrë frikacake, por me hirin e Zotit dhe përmes përpjekjeve të kërkuesve të lirisë në mbarë botën që duan hakmarrje ndaj gjakut të tij, ne do ta godasim armikun e tij në një mënyrë burrërore”, tha ai.

Vrasja e Soleimanit në një sulm ajror amerikan në Bagdad më 3 janar i shtyu SHBA dhe Iranin në prag të luftës, por frika e një konflikti gjithëpërfshirës u lehtësua kur sulmet hakmarrëse të Iranit kundër objektivave amerikanë në Irak në 8 janar përfunduan pa ndonjë viktimë.

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ali Hosseini Khamenei që nga ajo kohë ka kërkuar dëbimin e të gjitha trupave amerikane nga Lindja e Mesme./KohaIslame.com/