Tre rusë të dyshuar për sulmin në Instabull

0
299

Policia Turke ka arrestuar tre shtetas Rusë, të dyshuar për lidhje me DAESH, në sulmin vetëvrasës që ndodhi në Instabul ku mbetën të vrarë 10 turista.

Sipas Anadolu Agency, të dyshuarit ishin të lidhur me luftëtarët e DAESH që janë në zonën e luftimeve.
Policia njofton se ka gjetur disa matriale që e dëshmojnë se ata kishin lidhje të tilla.
Ministria e Jashtme e Rusisë ka njoftuar në Nëntor se 2719 Rusë e kanë lënë vendin për të luftuar në Siri. Nga këta 160 janë vrarë, 73 janë kthyer dhe 36 të tjerë janë arrestuar./KohaIslame