Trazirat anti-refugjatë: A po del situata jashtë kontrolli?

0
141

Trazirat kundër refugjatëve përfshinë qytetin gjerman të Lajpcigut.

Qindra huliganë shpërthyen në dhunë, duke bërë thirrje për deportimin e azilantëve dhe mbylljen e kufinjve.

Kjo valë dhune vjen pak orë pasi kancelarja Angela Merkel pranoi se Europa e ka humbur kontrollin mbi këtë krizë.

Trazirat në Lajpcig nuk janë të parat, por janë ndër më të dhunshmet.

Huliganët shkatërruan restorantet e emigrantëve, u vunë flakën makinave dhe thyen xhamat e disa bizneseve.

Protesta ishte organizuar nga LEGIDA- dega lokale e lëvizjes PEGIDA- një organizatë anti-emigracion dhe anti-BE.

Gjermania ka nisur të kthejë mbrapsht në Austri refugjatët, që prej fillimit të këtij viti.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13