Tifozi më i pafat në botë: Udhëton 9 orë për të parë Anglinë, por harron në shtëpi biletën e ndeshjes

0
384

Douglas Moreton është emri i një tifozi britanik nga Bristol që u bë protagonist i një ‘odiseje’ të vërtetë. Ai udhëtoi rreth 9 orë për drejt Rusisë për të ndjekur ndeshjen mes Anglisë e Panamasë në Novgorod, por çudia qëndron në faktin se në momentin që mbërriti kuptoi se e kishte harruar biletën për të hyrë në stadium në shtëpinë e tij në Bristol.

Ai që mendoi të ndërhyjë për të ardhur në ndihmë të Douglas Moreton ishte Dan Howells, gazetar i televizionit britanik ITV, që nëpërmjet profilit të tij në rrjetet sociale bëri apelin që u publikua edhe në median britanike.

‘Ky është Douglas. U takuam me të pranë stadiumit dhe kuptoi se kishte lënë biletën e tij në shtëpi. Nëse dikush na ndihmon të gjejmë një të tillë, na njoftoni”, shkruante në postimin e tij, Dan Hoëells.

Kaq mjaftoi dhe njerëzit nisën të lëvizin për të ndihmuar Douglas Moreton.

Por kur agjencia e udhëtimit Sport Opinions, e specializuar për eventet sportive, arriti të gjejë një biletë, ishte vetë tifozi që u zhduk nga qarkullimi, shkruan TCH.

Atëherë Dan Howells bëri apelin tjetër.

‘Kemi një biletë për Douglasin, por më parë duhet ta gjejmë.

Nëse e shihni thuajini që të shkojë te recepsioni i hotelit të tij sa më shpejt se i kam lënë një mesazh’.

Por fati nuk ishte me Douglas Moreton, që përshkoi 3200 km për të ardhur në Rusi, por nuk mundi të shohë fitoren e madhe të Anglisë, pasi shkoi në hotel 40 minuta para ndeshjes.

Kështu që nuk mund të shkonte në kohë në stadium për të marrë biletën.