Sulmohen edhe një herë muslimanët në Mianmar

0
41

Burimet diplomatike të Mianmarit bëjnë të ditur se muslimanët në këtë vend edhe një herë tjetër janë bërë pre e sulmeve të budistëve radikalë.

Sipas njoftimit të gazetës egjiptiane Al Yaum Al Sabah, përleshjet mes muslimanëve dhe budistëve janë rregjistruar në shtetin Rahin në perëndim të Mianmarit. Gjatë këtyre përleshjeve raportohet të jenë vrarë 15 persona dhe djegur mbi 300 shtëpi banimi./irib/kohaislame