Sulm ndaj hotelit të OKB-së në Burkina Faso

0
56

Disa persona të armatosur kanë sulmuar një hotel në perëndim të kryeqytetin Burkina Faso në Afrikën perëndimore.

Dëshmimtarët okuklarë thanë për mediat vendase se dy makina të mbushura me eksploziv shpërthyen jashtë hotelit Splendid në orën lokale 19:30.

Autoritetet kanë konfirmuar se njerëz të maskuar më pas kanë hyrë me forcë në hoteli ‘Splendid’ e cila zakonisht përdoret nga stafi i OKB-së dhe nga turistë perëndimorë.

Gjithashtu dëshmitarët raportojnë se ka pasur të shtëna armësh ndërsa ende nuk dihet sa persona kishte brenda ky hotel. Ende nuk ka ndonjë raportim për viktima.

Sipas Al Jazeeres, disa që ishin në hotel janë marrë si pengje. Sulmi kishte ndodhur në 20:00 në orën lokale.