Sport & biznes: Pse “Financial Times” merret me Cristiano Ronaldon!

0
32

Andrea Agnelli dëshiron të shfrytëzojë “markën CR7” për të ndryshuar modelin e biznesit të Juventusit, duke e shndërruar atë në një klub global të të ardhurave dhe me kontrata shumë të pasura nga sponsorët. Për ta bërë këtë, duhet të kapërcejë dobësitë e futbollit italian: pak të drejta televizive dhe pak apel ndërkombëtar

Çështja sportive e shekullit është në faqet e gazetës më prestigjioze të financave dhe ekonomisë së kontinentit të vjetër. Me “Big Read” të tij të së dielës, ‘Financial Times’ rindërton dhe analizon “faktin” më të komentuar të futbollit të të gjitha kohërave: kalimin e Cristiano Ronaldos nga Real Madridi në Juventus, një marrëveshje që mund të errësojë çdo ndeshje të kampionatit botëror të Rusisë dhe ndonjë goditje tjetër të tregut të futbollit të verës 2018.

Duke provokuar: por me të vërtetë ishte një marrëveshje për ekipin e Andrea Agnelli? Ft e përcakton atë si një bast. Nga 100 milionë euro, ato të paguara në Florentino Perez, plus 340 milionë për katër stinët, paga e kampionit.

Pra, shifra të mëdha, duke pritur për të mbledhur me të vërtetë, kur kampioni do ta ketë bërë Juventusin një “klub global”, një udhëheqës futbolli botëror. Për sa u përket fitoreve dhe imazhit. Por, gjithashtu (dhe mbi të gjitha) të pasqyrave financiare dhe të ardhurave.

“Efekti Ronaldo” dhe modelet e menaxhimit

Nëse, siç shkruan Ft, Juventusi nuk ka nevojë për CR7 të dominojë kampionatin italian, sipas menaxherëve të tij lojtari paraqet një mundësi financiare të pashembullt, e cila mund të përmblidhet me shprehjen “Efekti Ronaldo”. Gazeta angleze shkruan se klubi i Torinos me këtë blerje synon të ndryshojë modelin e saj të biznesit: sponsorët nuk do të kërkojnë Juventusin sepse fiton, mbush stadiumet ose ka miliona mbështetës që e ndjekin atë në TV. Do të jetë rruga e kundërt: Ronaldo, me reputacionin e tij si yll i futbollit botëror do të tërheqë në mënyrë eksponenciale shumëkombëshat e mëdha, të cilët do të mbërrijnë në Itali për të nënshkruar edhe kontrata më të pasura. Dhe, në një rreth të virtuoz, këtu rriten tifozët, shikuesit dhe, sigurisht, të ardhurat nga të drejtat televizive.

Disa shenja tashmë tregojnë se është një bast i mirë: pas nënshkrimit të kontratës me CR7, biletat për fillimin e bardhezinjve u rritën me 30% dhe u shitën, dyqanet u sulmuan me bluza Ronaldo që kushtojnë deri në 155 euro, ndër më të shtrenjtat në Europë, vëren gazeta angleze.

Edhe financimi duket se pajtohet me Agnelli: veprimet e ekipit janë kopje të vlerës, kapitalizimi i kompanisë ka arritur 1.5 miliardë euro që nga korriku. Sot, për qarkullimin, Juventusi është në vendin e dhjetë në mesin e ekipeve europiane, megjithatë ai është i vetmi italian. Mënyra për t’u bërë numri një në mesin e klubeve të futbollit, një synim që Agnelli nuk e bëri të ditur nëse donte ta arrinte, është ende e gjatë: Manchester apo Real fitojnë mes 150 dhe 250 milionë euro më shumë, PSG ose Chelsea bëjnë më shumë të ardhura.

Por nesër…

Por, çfarë rrezikojnë bardhezinjtë: CR7 është 33 vjeç, një lëndim mund të errësojë fundin e karrierës së tij dhe planet e Agnelli. Ajo që është e sigurt është se për të amortizuar marrëveshjen e madhe, vini re Ft, Juventusi do të shërbejë disa kohë. Nuk luan në favor të saj Serie A, e cila tërheq vetëm 1.4 miliardë sezon në të drejtat televizive, për shembull ndaj 3.3 të Premierit dhe që lufton për të riafirmuar në një shkallë ndërkombëtare, larg nga periudha magjike e viteve tetëdhjetë e nëntëdhjetë.

Ndërkohë që të ardhurat e stadiumit të Juventusit fluturojnë (në 2017-18 deri në 56.4 milionë euro nga biletat, një shifër e pritshme e rritjes, thotë Ft), qëllimi i vërtetë, në Torino është se prania e Ronaldos e bën biznesin komercial më fitimprurës.

Marrëveshja me “Adidas”, tashmë në proces, do të ishte sipas gazetës në diskutim për të përmirësuar kushtet e saj. Klubi gjithashtu do të fliste me sponsorët e rinj në Kinë. Por, rruga për të kthyer “Lady” në një markë globale duket e gjatë. Dhe në qoftë se futbolli italian nuk hyn në një Rilindje totale, – komenton Ft, – do të jetë gjithashtu e vështirë.

Në fund, vetëm një “Ronaldo” nuk mund të jetë i mjaftueshwm. Neymar a Mbappè, cili është i ardhshmi?