Siria pranon: Kemi rrëzuar avionin luftarak turk

0
47

Siria ka pranuar se ka rrëzuar një avion luftarak turk F-4 në afërsi të brigjeve të saj. Deklarata ka konfirmuar akuzat e lëshuara më parë nga kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan.

“Kemi rrëzuar një avion ushtarak turk. Avioni është rrëzuar rreth 10 km nga provinca Latakia” tha se një zëdhënës i ushtrisë siriane. Turqia akuzoi Sirinë si përgjegjesë për rrëzimin e avionit ushtarak.

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Sirisë, dikur aleate të ngushta, janë prishur që pas nisjes së trazirave kundër presidentit Bashar al-Assad në mars të vitit 2011. Turqia është ndër vendet e para që ka kërkuar largimin e presidentit sirian nga pushteti./ndx/kohaislame