Si u vra në burg, mafiozi më i famshëm dhe i frikshëm në botë, që frymëzoi Hollivudin

0
1080

Gangsteri i Bostonit, Xhejms “Whitey” Bulger, i cili iu arratis autoriteteve për 16 vite para se të kapej dhe të dënohej për 11 vrasje në vitin 2013, është gjetur i vdekur në një burg të martën në mëngjes në Virxhinian Perëndimore.

89-vjeçari u zbulua i pandjenja në qelinë e tij në burgun e sigurisë së lartë pak ditë pasi u transferua atje nga një burg në Florida.

Televizioni amerikan nuk dha detaje të tjera rreth vrasjes, ndërsa media të tjera amerikane thonë se ai ka ndërruar jetë në qeli.

89 vjeçari u arrestua në qershor 2011 për një numër të madh krimesh, përfshirë rolin e tij në 11 vrasje ndërsa u dënua në nëntor 2013 me dy burgime përjetë plus 5 vite burg.

Jeta e Bulger, frymëzoi edhe disa regjizorë për disa filma kur ai u kap në Kaliforni në vitin 2011 pas një aksioni 16-vjeçar.

Bulger ishte kreu i një grupi të dhunshëm të krimit në Jug të Bostonit, i njohur si “Gang Winter Hill” nga vitet 1970 deri në vitet 1990.

Në vitin 1995, Bulger u informua rreth aktakuzës nga një agjent i FBI-së dhe u arratis, duke mbetur në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së deri në vitin 2011, ku u prangos në Santa Monica të Kalifornisë.

Jeta e tij kriminale ishte temë e disa filmave të Hollyvood, “Black Mass” me Johnny Depp përfshirë “The Departed”, i cili fitoi një Oskar për figurën më të mirë të vitit 2006.

Vdekja e tij vjen në të njëjtën ditë kur ai u transferua në burgun Hazelton në Virxhininë Perëndimore, ku strehohen 1,385 të burgosur, raporton BBC.

Ndër vrasjet e lidhura me Bulger ishte ajo e Roger Wheeler, i cili u qëllua për vdekje jashtë klubit të tij në Tulsa në vitin 1981.

Ai gjatë kohës që ishte në kërkim të tij tha se ishte një informator i çmuar i FBI-së, megjithëse ai e mohoi këtë gjatë gjykimit të tij.

Qeveria e SHBA më vonë ka paguar më shumë se 20 milion dollarë për dëmet ndaj viktimave të tij, me arsyetimin se ai kishte kryer vrasjet ndërsa operonte nën mbikëqyrjen e qeverisë.

Një juri federale e dënoi atë për 31 akuza, përfshirë shantazhimin, zhvatjen, pastrimin e parave, trajtimin e drogës dhe posedimin e armëve. Juria e gjeti atë fajtor në 11 vrasje nga viti 1973 deri në vitin 1985.

Vdekja e tij shënon kapitullin e fundit në jetën e një prej kriminelëve dhe të arratisurve më famëkeq të vendit.

Bulger ka lindur më 3 shtator 1929, në Dorchester, Massachusetts.