SHBA, 7 viktima në një tempull indian

0
43

Indianët sik që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shokuar pas sulmit me armë në një tempull në Uinskonsin, ditën e dielë.

Një person i armatosur hyri në tempullin shiit të dielën në mëngjes dhe hapi zjarr duke vrarë gjashtë persona dhe duke plagosur një polic.

Në total u vranë shtatë persona në Oak Creek, përfshirë atentatorin. Zyrtarët thonë se nuk e kanë identifikuar ende personin që shkaktoi tragjedinë dhe se nuk i dinë ende motivet e këtij krimi, por duket se komuniteti shiit në SHBA i ka shumë të qarta.

“Ne mbulojmë kokën dhe për këtë arsye na ngatërrojnë me myslimanët” thekson Rajwant Singh, presidenti i Këshillit Shiit të Uashingtonit për Associated Press., shton ai.

Në Uinskonsin banojnë rreth 3 mijë familje sike./tch/kohaislame