Refuzon të marrë pjesë në Myanmar Open pas vrasjeve së Muslimanëve

0
160

Lojtari i golfit nga Bangladeshi, Siddikur Rahman e ka anuluar pjesëmarrjen në Leopalace21 për garën Myanmar Open, duke shprehur hapur përkrahjen për refugjatët Musliman Rohingya, të cilët kanë ikur nga vendi i tyre pasi luftoheshin nga ushtria, vend ky me shumicë budiste.

Rreth 690,000 Rohingya kanë arritur në Bangladesh që nga dhuna që po vazhdon akoma në Myanmar.

Siddikur tha se ai nuk e ndjente veten aspak rahat të luante në një vend të tillë.

“Unë i përkrahi Rohingyas dhe kjo është arsyeja pse unë nuk morra pjesë. Ndoshta kam dërguar mesazh të gabuar, por të qenurit Musliman po ashtu më bënë të ndihem i pasigurt për pjesëmarrjen time” tha ai në Dhaka.

Siddikur është një ikonë e golfit në Bangladesh dhe në vitin 2016 ishte i parë njeri nga Bangladeshi që u kualifikua automatikisht për lojërat Olimpike./KohaIslame.com/