Presidenti Thaçi e quan Gjergj Kastriotin “Atlet i Krishtit”

0
356

Presidenti i vendit Hashim Thaçi e ka quajtur heroin kombëtar Gjergj Kastrotin-Skënderbeun, atlet i Krishtit.

“Para 550 vjetësh vdiq njëri nga gjeneralët më të shquar evropian, Gjergj Kastrioti, i cili në krye të shtetit të Arbrit i bëri qëndresë pushtimit të Perandorisë më të madhe të kohës, asaj Otomane. Gjergj Kastrioti u quajt me të drejtë atlet i krishterimit dhe mbrojtës i civilizimit perëndimor”, ka shkruar Thaçi në llogarinë e tij në Facebook.

Sipas presidentit Thaçi, përgjatë vitit 2018, me aktivitete kulturore, shkencore dhe akademike do të kujtohet dhe do të ndriçohet në shumë dimensione figura e kryeheroit tonë kombëtar, kudo në trojet shqiptare.