PAKISTAN – 27 NUMRI I VIKTIMAVE NGA SULMET E AVIONËVE AMERIKANË

0
48

15 vetë kanë vdekur në Pakistan si pasojë e sulmit të avionëve amerikanë pa pilotë.

Kështu është rritur në 27 numri i të vdekurve në sulmet ajrore që kanë kryer brenda 3 ditëve avionët e telekomanduar të ushtrisë amerikane.

Pritet që sulmi në provincën e Veziristanit Verior të shkallëzojë tensionin mes dy vendeve.

Militantët e Talibanit dhe El-Kaides të strehuar në kufirin e Pakistanit me Afganistanin Uashington i shikon si kërcënimin më të madh.

Udhëheqja pakistaneze megjithëse i kundërshton me këmbëngulje këto lloj operacionesh, ajo nuk është në gjendje që ti ndalojë ato. /trt/kohaislame