NUMRI I VIKTIMAVE TË MASAKRËS NË DERAJA TË SIRISË DOLI NË 320

0
45

Opozitarët sirianë bëjnë të ditur se numri i viktimave të masakrës së qytetit Deraja doli në 320.

Ndërkaq u publikuan edhe pamjet e reja të masakrës.

Në mesin e të vrarëve në afërsi të Damaskut gjenden gra dhe fëmijë.

Njoftohet se shumica e të vrarëve janë ekzekutuar në shtëpitë e tyre.

Ndërsa forcat e regjimit dhe opozitarët e akuzojnë njëri-tjetrin në lidhje me masakrën në fjalë.

Opozitarët deklarojnë se forcat e regjimit kanë vrarë civilët gjatë bastisjeve të shtëpive të tyre.

Ndërkaq qeveria pretendon se këto akuza janë të pabaza.

Në anën tjetër forcat e Esadit në operacionet e organizuara në vende të ndryshme të vendit kanë vrarë të paktën edhe 15 persona të tjerë.

Bëhet e ditur që përleshjet që jetohen në lagjet periferike të Damaskut kanë kaluar deri në qendër të qytetit.

Njoftohet se gjatë përleshjeve opozitarët rrëzuan një helikopter./trt/kohaislame