Një shkrim i fortë kundër Katolikut Ramush Đokoviç

0
2996
Nga Enes Limani

 

Đokovic sikur ti që ke komplekse fene Islame nuk mendoj qe dikush tjeter e ka ketë kompleksivitet, dhe fatkeqsishte nuk e di se nga te rrjedhe.
Nga historia asnjëhere feja e veqanarishtë ajo islame nuk i ka shkaktuar probleme kombit përkundrazi e ka ndihmuar në shumë raste delikate p.sh. Xhamit janë kthyr ne shkolla dhe pikërishtë këto shkolla (xhami) janë djegur nga pushtuesi serb dhe hiq më pak se 270 sosh njejtë qysh janë djegur edhe shtepute e shumices myslimane, por jo edhe kishat qofshin ato katolike apo edhe ortodokse, hoxhallarët kanë qenë pjes e luftës dhe në mesin e tyre 40 të rënë dhe mbi 100 tjerë invalid ose veteran, edhe sotë e kesaj dite xhamitë janë në “luftë” të vazhdueshme me dukuritë negative më shumë se qeveria juan e përbere nga 70 zv.minstrash etj.

Nëse të përcjellim me kujdes intervistën tende dhenë mediumeve Beogradase ti buzëqesh dhe shtiresh sikur je një i civilizuar por që asnjeher asnje nga heronjet tanë nuk ia kanë dhënë këtë mundesi armiqve që janë të shumte.
Nga të gjitha punët që Kosova ka ty po të pengon islami athua i ke perfunduar te tjerat pos pagës tënde me rritje dhe etiketimit me jo burrerri te atyre që kan pak dinjitet dhe nuk i pranuan rrogat me kete rritje.
Ne e din që ti nuk je Mysliman dhe në mesin e 97% tjere ty të kemi bere minus, por nuk na qudit fakti se ti nuk je mysliman po qke ti me Islamin dhe me myslimanet se?
Nga ajo qe une kuptoj ti mendon po te thuash neper mediat e huaja qe ne nuk jemi mysliman ata fo te besojne, jo kryeminister jo gabim e ke ata i kan bere statistikat me heret se ti. Por edhe nje gje Islami nuk eshte problem per Perendimin po e them kete se vet kam jetuar si imam ne perendim dhe kam pare qe ligjet e tyre jane komform asaj qe ju pershtatet myslimaneve te shumte ne Europ e qe Ksova ne ketëtë rastë ka numrin me të vogël karshih Gjermanis me pes miljon, e Frances me katër miljon, e Italis me mbi dy Miljon e shume vende tjera që numri i tyre nuk eshte hiq me pak se 50 miljon.
Me aq sa di unë ty Islami dhe Myslimanët as familjarishtë asnjeher nuk të kanë dëmtuar përkundrazi kur ishe ne burg që nga myftiu Naim ef Ternava që të mbeshteti e deri tek eurot e varfnjakeve mysliman u ndane per ty sepse ishe “Hero” që mendoj se sot e ke humbur këtë privilegj, e ke humbur me punet dhe me fjlët tua duke:

– U marruar me temat që kan të bejne me Islamin sikur kjo e sotit krejtesishte e oanevojshme.
– Dearkacioni që dikur na qoje ne protesta e ju thoje “pedera” nejrzve e me pastaj bere q’mos që të demarkohej kufiri!!!
– Perqeshja e qeverive të më hershme për ministrat e zv.ministrat dhe kur erdhe ti ua kalove.
– Deklaratat se ju jeni Đoko si Đokivic!
– Heshtja jote përball provokimeve me kryqe që po i bëjnë Serbët etj.

Andaj meq për ty nuk është priorotet Islami atëher pse q’do herë merresh me të (islamin) a i ke qit punet tjera në “terezi” apo ke urrejtje ndaj kësaj feje të pastër që si për inatin tendë na përben 97% musliman.
Edhe diqka nëse nuk je Mysliman atëher nuk ke nevoj të flasësh në emrin e myslimanëve sa për njohuri ne jemi mysliman njejte si ata të Lindjes edhe pse jemi Europian njejtë sik Krishterët Europian që janë të njejtë me ata të Lindjes sepse edhe krishterimi edhe Islami vin nga Lindja besoj e din kete muhabet.
Kam shkruar per ty kur ke qene ne Hag edhe kam shkruar kur te arrestuan dhe të poshtruan me zingjire ne duar Europianet Francez dhe te kam dhene meritat e cakatuara por fatkeqsishte per qdo dite po na zhgenjen edhe tek une me nuk je “heroi” që të kisha imaxhinuar.
Ju mundë të mos jeni Mysliman edhe Edi Rama kryemisnistri Shqiptar nuk është mysliman mirpo qasja e tij është për tu admiruar sepse ai ka nje plan veprimi pa komplekse.
Une si imam do të deshmoj para Zotit që ti përpos që nuk je mysliman i ke bere edhe myslimanët të mos ndihen rehat me atë që e kane sepse ne menyre indirekte i ke bere te ndihen jo rehat me fene e tyre.
Andaj mos fol ne emrin tim por as ne te 97% muslimaneve tjere.
Me rrespekte Enes Limani Prizren/ FB