Një burrë mësoi që 700 parazitë ndodheshin në trurin, gjoksin dhe mushkëritë e tij pasi kishte ngrënë mish derri.

0
76

Një burrë që ankohet për dhimbje koke dhe kriza të vazhdueshme ka mësuar se ka mbi 700 parazitë brenda trupit të tij, shkruan prestigjozia MIRROR.

Zhu Zhong-fa, 43 vjeç, nga Hangzhou në Kinën Lindore, u habit pasi simptomat zgjatën për më shumë se një muaj dhe vendosi të kërkojë ndihmë nga mjekët në spitalin e kolegjit të Mjekësisë, Universiteti Zhejiang.

Dr Wang Jian-rong nga departamenti i sëmundjes infektive, kreu një kontroll mjekësor mbi Z. Zhu dhe e diagnostikoi atë me taenaisis, një sëmundje parazitare.

Ai gjithashtu gjeti mbi 700 parazitë në trupin e pacientit. Dr Wang sqaroi për Pear që : Ekzistojnë prezenca të shumta të parazitëve që zënë hapësirën në trurin e pacientit.


Gjenden gjithashtu në mushkëri dhe mbush muskujt brenda zgavrës së gjoksit.

Ai shtoi se infeksionet tashmë ‘kanë shkaktuar dëme’ në organet e pacientit. Për fat të mirë, taenaisis mund të trajtohet me laksativë dhe ilaçe, por doza dhe kohëzgjatja e trajtimit mund të ndryshojnë për shkak të ashpërsisë së infeksionit.

Z. Zhu tha që rreth një muaj më parë dhe mund të mos e kishte gatuar mishin plotësisht.


Dr Wang shpjegoi: “Ne kemi tendencë të kemi shumë vakte të bazuara në mish në jetën tonë të përditshme, kryesisht mish qengji dhe derri.

Dhe nëse e konsumoni mishin e derrit të papjekur mirë, ekziston mundësia që konsumimi i mishit të derrit të shkaktojë sëmundje të ndryshme./Mirror/