Nga e enjtja hapen xhamitë dhe kishat, ndërron orari i kufizimit të lëvizjes

0
138

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media, bashkë me drejtuesit e komuniteteve fetare në Kosovë, ka njoftuar për lehtësimin e disa masave kufizuese, që janë në fuqi prej kohësh për shkak të pandemisë COVID-19.

Vitia thotë se ashtu siç është premtuar sot është bërë rishikimi i masave.Ai ka thënë se nga 28 maji do të ketë lehtësim të masave kufizuese.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë ka thënë se nga e enjtja hapen xhamitë dhe kishat, raporton Telegrafi.

“Nga masat lehtësuese janë edhe ato për fillimin hapjes së objekteve fetare nga kjo e entje”.

Vitia ka thënë se nga e enjtja qytetarët do të mund të lëvizin pa asnjë kufizim për 16 orë në ditë, nga ora 5:00 derin në 21:00.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë ka folur edhe për mbylljen e karantinës.

“Deri në fund të këtij muaji do të mbyllet edhe karantina, në përputhje me situatën e re epidemiologjike në vend dhe në bashkërendim me veprimet e shteteve të rajonit, por jo vetëm, edhe më gjerë”.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë ka thënë se nga 1 qershori do të ketë lehtësime tjera që do të ndikojnë në mbarëvajtjen e aktiviteteve biznesore.

Vitia ka thënë se duhet të mësohemi me virusin pasi ai mund të ndryshojë.

“Virusin ende nuk e kemi mundur akoma. Ai është ende ne mesin tonë dhe nuk mund të sillemi sikur ai nuk ekziston”.

Lehtësimi i masave vjen pas vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë për rishikimin e fazës së dytë, e cila ka filluar nga 18 maji.

Nga ana tjetër, drejtori i Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se situate është më e mirë se më parë.

Ramadani thotë se Kosova ka dalë shumë më mirë se skenariot që ishin parashikuar para fillimit të pandemisë në vendin tonë.

Ai ka falënderuar qytetarët dhe prijësit fetarë duke ndihmuar në mbajtjen nën kontrollë të situatës pandemike.

Myftiu Tërnava ka mirëpritur faktin se Kosova ka pasur sukses në lehtësimin e masave, dujke kërkuar që ato të vazhdojnë të respektohen edhe më tej.

“Jam i gëzuar që së bashku me institucionet e vendit, me popullatën, bashkësitë fetare në Kosovë, ia arritëm ta mundim edhe këtë virus vdekjeprurëse apo ta dobësojmë deri në një masë që neve na u lehtësua gjendja të hapim shtëpitë e zotit që qytetarët të shkojnë nëpër xhami dhe kisha, t’i falen Zotit, të kërkojnë nga Zoti ndihmë dhe mëshirë. Falënderoj të gjithë ata që kontribuuan, institucionet tona, IKSHPK, mjekët, qendrën infektive, të cilët dhanë gjithçka nga vetja”, tha Tërnava.

Edhe kreu i Ipeshkvisë së Kosovës, Dodë Gjergji, ka falënderuar besimtarët myslimanë dhe katolikë që iu përgjigjen ftesës për t’i mbrojtur nga përhapja e COVID-19.

“Dëshiroj të falënderoj institucionet tona për bashkëpunim, ministrin Vitia, mbi të gjitha IKSHPK, mjekët, infermierët dhe të tjerët që janë angazhuar në mbrojtjen e shëndetit. Falënderoj besimtarët myslimanë dhe katolikë që na kanë dëgjuar. Mund të kthehemi serish në kisha dhe xhamia dhe t’i japim nder Zotit. Duhet t’i mbahemi rregullave, sepse virusi është mes nesh dhe nuk e dimë kur do të ikë”, tha Dodë Gjergji.

Ndryshe, Kosova dje për herë të parë pas 13 marsit, nuk ka shënuar asnjë rast të ri me COVID-19, ndërkohë që deri në momentet e fundit nga 93 të testuar po ashtu nuk ka asnjë rast të ri.