Nga 1 në 600 milionë $, cilat janë 10 funeralet më të shtrenjta në histori

0
57

Funeralet padiskutim që janë disa nga momentet më të trishtueshme. Njerëzit mblidhen për të dhënë respektet e fundit për njeriun e tyre të zemrës. Por, teksa disa zgjedhin të zhvillojnë një ceremoni private dhe të vogël. Të tjerë individë realizojnë ceremoni më të kushtueshme për të ndjerin e vetë. Më poshtë ne po ju paraqesim 10 ceremonitë mortore më të kushtueshme në histori.

1- Aleksandri i Madh: 600 milionë $ me kursin e sotëm. Vdiq në vitin 323 P.E.S, u vendos në një arkivol prej ari, dhe u transportua në një karrocë prej ari, të tërhequr nga 60 kuaj.

2- Ronald Regan: 400 milionë $. Vdiq në vitin 2004, presidenti i SHBA në vitet 1980-1988, i njihet merita e mposhtjes së Bashkimit Sovjetik.

3- Kim Jong II: 40 milionë $. Lideri suprem i Koresë së Veriut në vitet 1994-2011. Arkivoli prej ari kushtoi miliona dollarë, dhe u punua nga disa ekspertë rusë.

4- Xhon Kenedi: 15 milionë $. Një nga presidentët më popullorë të SHBA-së, u vra në një atentat në nëntor 1963.

5- Mbretëresha Elizabet II: 12.5 milionë $. Një ndër monarket britanike më jetëgjata, ndërroi jetë në vitin 2002.

6- Papa Gjon Pali II: 11.9 milionë $. Ishte një ndër papët më popullorë, denoncoi hapur komunizmin, dhe bëri thirrje për rrëzimin e tij.

7- Princesha britanike Ledi Diana: 11.8 milionë $. Vdiq në një aksident rrugor në vitin 1997, për të cilin ka ende sot shumë pikëpyetje.

8- Uinston Çërçill: 4.2 milionë $. Ish-kryeministri e udhëhoqi Britaninë në betejën e saj epike kundër Gjermanisë naziste.

9- Margaret Theçër: 1.8 milionë $. Ish-kryeministrja britanike, ndan ende sot opinionin publik mbi reformat e saj radikale.

10- Majkëll Xhekson: 1 milionë $. Mbreti i muzikës pop, pati një funeral modest, ku morën pjesë kryesisht familjarët dhe miqtë e ngushtë./ TT