“Nëse ministri Lluka do të kishte nder e fytyrë, do të jepte dorëheqje menjëherë”

0
213

Ish-drejtori Ii Rockfeeller Brothers Fund dhe njohësi i temave politike, Haki Abazi po thotë se ministri Valdrin Lluka do të duhej të jepte dorëheqje.

Kjo sipas tij pasi Banka Botërore tregoi se nuk do ta përkrahin ndërtimin e Termocentralit Kosova e Re.

Sipas Abazit, Valdrin Lluka e ka nënshkruar një kontratë të dëmshme “që as ai nuk e merr vesh”.

“Ana qesharake e Vladrin Llukes behet tragjikomike per faktin qe vendimi i Bankes Boterore i eshte komunikuar Qeverise per mosperkrahje para me shume se 6 muajsh. Atehere mundoheshin me mbulu lajmin e mos me tregu faktin qe kuptuan se kane nenshkruar nje kontrate shume te demshme ne te gjitha aspektet. Kjo kontrate eshte po aq e keqe dhe demshme qe edhe nje ekonomist pa pervoje si vet Valdrin Llukaj e merr vesh. Eshte po aq e keqe sa edhe nje jurist I dobet si Hajredin Kuqi e merr vesh”, ka shkruar Abazi në facebook.

Postimi i plotë:

Valdrini eshte po aq qesharak sa me pas ferku fetyren me duart prej qymyrit.

Valdrin Lluka eshte sa qesharak po aq palaqo sa edhe Besim Becaj e Blerand Stavilevci. Nuk ka se si te mos jete Minstri i Zhvillimit Ekonomik qe vjen nga nje parti private me me pak se 2% vota dhe nga nje qeveri qe udhehiqet nga nje kryeminster qe vije nga nje parti qe ka 8% te votuesve. Te dy bashke me 10% si parti jane instrument i padijshem i nje ombrelle te korruptuar, kriminale dhe antishtetrore te instaluar nga Thaci dhe PRONTO. Sherbetore te siqnerte!

Ana qesharake e Vladrin Llukes behet tragjikomike per faktin qe vendimi i Bankes Boterore i eshte komunikuar Qeverise per mosperkrahje para me shume se 6 muajsh. Atehere mundoheshin me mbulu lajmin e mos me tregu faktin qe kuptuan se kane nenshkruar nje kontrate shume te demshme ne te gjitha aspektet. Kjo kontrate eshte po aq e keqe dhe demshme qe edhe nje ekonomist pa pervoje si vet Valdrin Llukaj e merr vesh. Eshte po aq e keqe sa edhe nje jurist I dobet si Hajredin Kuqi e merr vesh. Eshte po aq e keqe sa nje ambientalist qe i bjen mend me mbledhe berllogun si Ramush Haradinaj e merr vesh. Por natyrisht qe nje financier me perfovje per perfitime ilegale si Besim Beqaj , Ahmet Shala dhe Hashim Thaci e marrin vesh shume mire se cfare kane dashur te bejne me kete kontrate.

Me pase ndere e fetyre, Valdrin Lluka, Minisitri i Zhvillimit ekonomik te Kosoves qe ka aktakuze, e nuk takohet dot me Ambasadorin Amerikan, kish me dhene doreheqje qe tani. Nese nuk do me gropose vehten edhe me tutje dhe me I shtu edhe me shume faqe dosjes se tij ne sherbim te se keqes e kunder interesit publik dhe te shtetit ish dashte me dhene dorheqje. Besoj qe ish nxjerre disi, psh si Albena: A ka dhene dorheqje per pronat e (pa) kompensuara te Brezovices qe jane prona te Behxhet PAcollit e vllezerve te Thacit etj etj, apo ka dhene dorheqje se nuk ka pranuar te nenshkruaj nje kontrate qindra milionshme per Francezet per managjimine mbeturinave dhe berllogut ( lexo: Ramushi po mbledhe mbeturina e francezet bashke me kamishin po marrin qindra miliona euro- se c’po na e kujton gjyqin e Ramushit ne France qe i vinte era kundermim si berllogut te Kosoves). Sido qe te jete ne fund super Albena po duket nje super minister qe ka super shoke neper rrjetet e kriminalizuar te Kosoves po qe ne fund nuk i kane dale ne ndihme e eshte bere nje keshilltare, pse jo edhe Valdrini mund te behet nje prj kshilltareve.

Tani ajo rruga e drejte siq e quan Lluka, per me siguru investime qe me ndertu termocentral prej qymyrit i bie qe po mundohen me be nje konsorcium te kompanive te transportit, disa elektronike dhe disa tjera qe nuk e dijne ku eshte Kosova.Por edhe ekto kompani Japoneze kane obligime per CO2 dhe nese dikush mendon qe nuk kemi me pase pune me qeverine Japoneze, gabohet. I gjithe ky mund me siguru me na be nje temrocentral qymyri pa bere izolimin e shtepieve, pa rregullu rrjetin e distribucionit te rrymes, pa e leshuar transimsionin me Shqiperine, sepse jane te paafte me be ndonje gje ne rregull; pa e fut ne perdorim strategjine mixit energjetik per burime te ripertritshme ( era, dielli, gjeotermalja..). Ka zgjidhje, por keto zgjidhje nuk vijne me keta nejrez qe jane lidhur per kerthize me krimin dhe korrupcionin. Koha e tyre ka kaluar ashtu siq ka kaluar koha e qymyrit.