Messi thyen edhe një rekord, bëhet lojtari me më së shumti fitore në histori të La Ligas

0
35

Ylli argjentinas, Lionel Messi ka seleksionuar edhe një rekord të madh në kampionatin spanjoll, La Liga.

Messi po vazhdon të thyej rekorde çdo ditë e më shumë dhe ta shkruaj emrin e tij me shkronja të arta në futbollin botëror.

Një rekord të tillë, ylli argjentinas e ka arritur edhe dje (e shtunë) në fitoren e Barcelonës 2-0 ndaj Atletico Madridit.

Fitorja ndaj kryeqytetasve ishte e 335 në karrierën e Messit në La Liga duke e bërë atë lojtarin me më shumë fitore në histori të kësaj lige.

Me këtë fitore, Messi ka lënë pas vete dy legjendat e mëdha spanjolle, portierët Iker Casillas dhe Andoni Zubizarreta me nga 334 fitore.

Ky rekord i pesë herë fituesit të Topit të Artë mund të thellohet edhe më shumë pasi nuk ka indikacione për një largim të tij nga Barcelona.

Lojtari i vetëm aktiv që mund t’ia rrezikoj deri diku këtë rekord është kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos me 301 fitore në La Liga./tg