Lionel Messi për herë të gjashtë fiton “Topin e Artë”

0
42

“Topin e Artë” për vitin 2019 në përzgjedhjen e France Futball mbrëmë e fitoi futbollisti argjentinas i Barcelonës, Lionel Messi.

Në këtë mënyrë Messi për herë të gjashtë u shpall futbollisti më i mirë në botë në zgjedhjen e revistës franceze të sportit. Paraprakisht “Topin e Artë” e fitoi në vitin 2009, 2010, 2011, 2012 dhe 2015. Prapa tij mbeti portugezi Cristiano Ronaldo me pesë çmime të tilla.

Si portier më i mirë në vitin 2019 është shpallur braziliani Alisson Becker, portier i kampionit aktual evropian Liverpool.

Në konkurrencën për femra “Topin e Artë” e fitoi amerikanja Megan Rapinoe, futbollistja e FC Reign/AA