Koxha Sinan Pasha dhe Xhamia e Kaçanikut

0
134

Sinan Paşa apo fatihi Yemen-çliruesi i Jemenit,apo Sinan Topojani i lindur ne Topojan tė lumės sė Shqipėrisė.
Nė historiografin tonė mė sė shumti ėshtė shkruar pėr Sinan Pashėn,pėr arsyese kishte qenė pesė herė Vezir(Kryeministėr) i perandorisė Osmane,dhe se kishte udhėhequr shumė ekspedita luftarake kundėr Austris pėrtej Danubit,nė tė shumtėn e rasteve kėte e ngatėrrojnė me Sofi Sinan Pashėn xhamia e tė cilit gjindet nė prizren ia pėrshkruajn kėtij,a nė fakt ai ėshtė njė personazh tjetėr.
P.Streçkoviç-ishte ndėr tė parėt qė shkruajti pėr Sinan Pashėn,por qė shkencėn e futi ne rrugė tė gabuar.

Nė veprėn e tij “Sinan Pasha” jep disa legjenda apo te dhėna te shkruara ne Igumenin e Shėn Markut,se kinse Sinan Pasha ėshtė lindur nė fshatin Shajne (mė herėt Sokolovac) rreth vitit 1500, emri i tij ishte Sinadin sipas tyre paskėsh qenė Serbė…..Shih P.Streçkoviç “Sinan Pasha”.
Jastrebov historian-e demanton mendimin e Streçkoviçit,ngase ai qysh herėt verteton se Koxha Sinan Pasha ka lindur ne Topojan te Lumės Shqipėri,kėtė konstatim te tij e verteton edhe Tahir Efendia ne kroniken”Veziri i Madh,Gaziu apo çliruesi i Jemenit,Sinan Pasha”shkruan “E quajnė Sinan Pasha,ėshtė nga Topojani,e ka pushtuar Jemenin…”
Fakt tjetėr se Sinan Pasha ka lidhje te madhe me fshaton Topojan eshte edhe Vakėfnameja e djalit te tij”Mehmet Pash Kaçanikut”i cili kishte shkruar se:”kam lėnė vakėf pasuri tė tėrė ne Topojan,tė trashėguar duke e ditur se Sinan Pasha (prindi i tij)ishte vezir dhe nuk kishte nevojė pėr pasuri sic ishte Topojani ne ate kohė pa perspektiv,si dhe nje mesxhid (vendadhurimi) e kishte lėnė vakėf ne Topojan.
Fshati Topojanė i takonte Sanxhakut te Prizrenit edhe pse i qe bashkuar Kadillėkut tė Dibrės,kjo i shtiu qe disa historian te mendojnė se Sinan Pasha vendlindjen e ka ne Dibėr,kėtė mendim e kishin historianęt si:Babingeri dhe Jorguni.
Ka mospajtime ne atė se si u morr Sinan Pasha si devshirme,si i krishterė apo si musliman,versioni Shqiptarė e jep ate si musliman,ndėrsa verzioni Serb si i krishterė,shumica e Historianėve mendonin ne verzionin Serb,por Hasan ef.Kaleshi e demantoi verzionin serb dhe te historianeve ne momentin qe e gjeti “Vakėfnamen” e Sinan Pashės,ku i Ati i tij quhej Ali,njashtu ky ne pallatin perandorak e kishte edhe vellaun e tij Ajas Pashėn gjė qė ekziston mundesia nepermjet tij te ketė shkuar edhe ky ne pallatin mbretėrorė.
Mė 1571 e Çliroi Jemenin,,1574 e çliroi Tunizin,1580 e çliroi Gjeorgjin…
Emri i Koxha Sinan Pashės lidhet ngusht me qytetin e Kaçanikut dhe ndėrtimin e saj,keto te dhena i kemi qė nga Evlia Çelebiu i cili thotė se:”Koxha Sinan Pasha ka ndertuar Kalan e Kaçanikut pėrveq kalas ka ndertuar edhe nje Xhami i cili edhe sot mban emrin e tij…..