Kjo që bëjnë është poshtërsi/ Pedagogu i njohur shpërthen ndaj emisionit…

0
1442

Një postimi i ashpër nga pedagogu Erion Kristo ka ardhë në rrjetet sociale, për emisionin e Alketa Vejsiut, ‘Në Kurthin e Piter Pan’.

Kristo thotë se janë të tepërta pyetjet që ju mësohen fëmijëve për të ftuarit në emision.

‘Shfrytezimi i femijeve, i inteligjences, bukurise dhe pafajesise se tyre per tu bere fresk oligarkeve, pushtetareve dhe njerezve me produkte te dyshimta kulturore, eshte nje peshtiresi qe me perzien zorret.
Pyetja e femijes ishte: kur shkon ne pab, a i mbulon femrat me leke?
Edhe nje here ne vit qe behet emision per femije, ata perdoren. Po kjo nuk eshte me e keqja. Me e keqja eshte duartrokitja e njerezve dhe mungesa e reagimit te intelektualeve.
Po prape ka dhe me keq se sa kaq. Kam vite qe flas per femijet dhe nuk shoh asgje te bukur ne horizontin e tyre. Me sa kuptoj, kaq fuqi kemi. Kjo me derrmon plotesisht!’