Ju duhet vetëm një qese çaji dhe ju kurrë nuk do të shihni ndonjë merimangë në shtëpi

0
209

Minjtë dhe merimangat mund të kthehen në problem për mijëra familje rreth globit. Shumë pronarë shtëpish u drejtohen profesionistëve për të zgjidhur këtë problem një herë e përgjithmonë, por e vërteta është se ndihma profesionale është e shtrenjtë dhe kërkon shumë kohë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz janë në kërkim për një zgjidhjeje alternative. Lajm i mirë është se ky artikull rekomandon një zgjidhje shumë të thjeshtë, teknike, shumë efektive që do t’ju ndihmojë të eliminoni shpejt këto insekte dhe kafshë të neveritshme.

Falë kësaj teknike të pabesueshme e cila është praktikuar për qindra vjet, ju nuk do të shihni një merimangë apo mi për një kohë të gjatë. Kjo metodë bazohet në vendosjen e qeseve të mbushura me çaj menteje. Kjo mund të duket pak e çuditshme, por fakti është se metoda ka ndihmuar shumë njerëz. Pjesa më e mirë është se ju mund të vini re efektet pas 2-3 ditësh dhe këto efekte do të zgjasin për muaj apo edhe vite.

Ndiqni këto udhëzime:
Merrni pak çaj mente dhe ziejeni atë. Pas kësaj, vendosni qeset e çajit të përdorur në të gjitha vendet në shtëpinë tuaj, ku mendoni se keni vënë re minj ose merimanga. Është më mirë për ta përdorur atë në çdo qoshe. Një tjetër alternativë është që të përdorni pak vaj esencial menteje. Plotësoni një shishe spraj me ujë dhe shtoni 10-15 pika vaj esencial. Spërkateni në cepat e shtëpisë suaj. Nëse ju doni të hiqni qafe vetëm merimangat ju mund të përdorni gjithashtu vetëm vaj esencial limoni dhe pak kanellë.