Izraeli arreston sërish prefektin e Kudsit

0
32

Prefekti i Kudsit, Adnan Gays, është arrestuar nga forcat izraelite në shtëpinë e tij në lagjen Silvan, në jug të Mesxhid-i Aksasë

Forcat izraelite pas një muaji kanë arrestuar sërish prefektin e Kudsit, Adnan Gays, i lidhur me Qeverinë e Palestinës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA, mësohet se prefekti i Kudsit është arrestuar nga forcat izraelite në shtëpinë e tij në lagjen Silvan, në jug të Mesxhid-i Aksasë.

Ndërkohë në lajm nuk është dhënë ndonjë informacion në lidhje me arsyen e arrestimit të prefektit.

Në anën tjetër, Qeveria e Palestinës ka dënuar arrestimin e prefektit nga forcat e Izraelit, ku zëdhënësi i qeverisë, Jusuf el-Mahmud, në një deklaratë me shkrim është shprehur se “Arrestimi i prefektit të Kudsit, tregon se qeveria okupuese vazhdon të vendosë në objektiv kryeqytetin tonë nën pushtim, si dhe popullin, liderët tanë dhe vendet tona të shenjta”.

Autoritetet izraelite ditën e enjte kishin vendosur ndalimin e hyrjes për 6 muaj në Bregun Perëndimor nën okupim për prefektin e Kudsit, Gays.

Po ashtu rikujtohet se prefekti Gays edhe muajin e kaluar ishte arrestuar nga forcat izraelite, ku pasi u dërgua në gjykatë ai u lirua disa ditë më pas.