Ish presidenti i Zimbavesë Robert Mugabe vdes në moshën 95 vjeçare

0
53

Ish presidenti i Zimbavesë Robert Mugabe ka ndërruar jetë sot në moshën 95 vjeçare, thuhet në njoftim Emmerson Mnangagwa.

“Me dhimbje të thellë ju njoftojë për vdekjen e themeluesit të Zimbavesë dhe ish Presidentit, Cdr Robert Mugabe” ka postuar në Twitter Mnangagwa.

Pas rënies nga detyra të Mugabe në Nëntor 2017, qëndrueshmëria e tij e njohur fizike dukej se po largohej.

Ish i burgosuri politik u kthye në krye të guerileve në pushtet në zgjedhjet e vitit 1980 pasi një rebelim në rritje dhe sanksionet ekonomike e detyruan qeverinë koloniale të minoriteteve të bardha në tryezën e bisedimeve.

Lindur më 21 shkurt 1924, në një familje katolike në Kutama Mission në veriperëndim të Harare, Mugabe u përshkrua si një fëmijë i vetmuar dhe një studiues, i njohur që mbante libra edhe kur ishte duke i ruajtur bagëtitë që i kishte në tufë.

Ai dikur thoshte se  do të sundonte vendin e tij derisa të mbush 100 vjeç dhe shumë prisnin që ai të vdiste në detyrë. Por pakënaqësia në rritje për udhëheqjen e thyer të vendit të Afrikës së Jugut dhe problemet e tjera shkaktuan një ndërhyrje ushtarake, akuzat ku ai u gjetë fajtor nga parlamenti dhe pati shumë demonstrata të mëdha në rrugë për largimin e tij.

Njoftimi për dorëheqjen e Mugabe në 21 nëntor 2017 erdhi pasi ai fillimisht injoroi thirrjet përshkallëzuese që shkuan duke u egërsuar në rrugët e kryeqytetit Harare.

Rënia e Mugabe në vitet e tij të fundit si president ishte e lidhur pjesërisht me ambiciet politike të gruas së tij, Grace, një figurë e brishtë, përçarëse, fraksioni i partisë sunduese e cila përfundimisht humbi në një luftë për pushtet me mbështetësit e Mnangagwa, i cili ishte afër ushtrisë.

Megjithë rënien e Zimbabve gjatë sundimit të tij, Mugabe mbeti defiçent, duke hedhur kangjella kundër perëndimit për atë që ai e quajti qëndrimin e saj neo-kolonialist dhe duke i nxitur afrikanët të marrin kontrollin e burimeve të tyre, një mesazh populist që shpesh ishte një hit edhe aq shumë kombe në kontinent e lanë si modeli të fortë dhe u zhvendosën drejt demokracisë./KohaIslame.com/