Grushte, shqelma dhe në fund përgjakje: Skena të tmerrshme të rrahjes mes tifozëve polakë dhe senegalezë

0
206

Senegali ka shënuar fitore në ndeshjen e dytë të grupit H të kampionatit botëror të futbollit.

Senegalezët triumfuan kundër kombëtares së Polonisë me rezultat 2-1 në stadiumin moskovit Spartacus.

Megjithëse ndeshja kaloi pa incidente në Moskë, ku tifozët senegalezë pastruan shkallët e stadiumit, e njëjta gjë nuk ndodhi në shtetin e Belgjikës.

Tifozët polakë dhe senegalezë ishin mbledhur në një kafene të kryeqytetit belg, Bruksel për të përcjell takimin mes këtyre dyja kombëtareve.

Por, në një moment te dyja palët humbën durimin dhe filluan të fjalosen që devijoi me rrahje masive mes tyre.

Karrige, tavolina, shishe të birrave u përdorën në rrahje ndërsa raportohet se disa prej tyre se pasoj e gjakderdhjes janë në gjende të rëndë shëndetësore.

Ndryshe, Senegali dhe Japonia kanë pikë të barabarta duke udhëhequr grupin ndërsa Polonia dhe Japonia nuk kanë asnjë pikë në botëror.