‘Çlirimi i Lushnjës dhe i Kuçovës’, njihuni me ngjarjet kryesore të 18 tetorit

0
40

Sot data shënon 18 tetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

18 tetori është dita e 291-të e kalendarit gregorian (dita e 292-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 74 ditë.

Ngjarje:

1775 – Poetja afrikano-amerikan Phillis Wheatley u lirua nga robëria.

1912 – Filloi Lufta e Parë Ballkanike.

1913 – Ultimatumi për tërheqjen e Serbisë nga Shqipëria.

1925 – Hapet Grand Ole Opry.

1944 – Çekosllovakia shpall pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik

1962 – Doktori amerikan Watson dhe 2 doktorët britanik Crick dhe Wilkins fitojnë çmimin Nobel në fushën e mjeksisë për përcaktimin e strukturës së ADN-së

1968 – Komiteti Olimpik i Shteteve të Bashkuara suspendoi dy sportistët zezak për shkak të përshëndetjes së tyre me grushtin e fuqisë së zezë gjatë pranimit të medaljonëve një ditë më parë në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968 në Meksikë.

1968 – Bob Beamon vendos rekordin botërorë në kërcim në gjatësi prej 8.90m në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1968. Ky u bë rekordi me jetëgjatësi më të gjatë në histori me 23 vite që më vonë revita Sports Illustrated e emëroi si ndër pesë momentet më të mëdha të shekullit XX. (figura 1)

1985 – loja Super Mario Bros realizohen për Sistemin Nintendo

1989 – Udhëheqësi i Gjermanisë Lindore Erich Honecker vie përsëri në fuqi.

1991 – Azerbajxhani pavarësohet nga Bashkimi Sovjetik

2003 – Presidenti bolivian Gonzalo Sánchez de Lozada u detyrua të japë dorëheqje dhe të largohet nga Bolivia.

Lindje

1569 – Giambattista Marino, letrar italian

1706 – Baldassare Galuppi, kompozitor italian

1777 – Heinrich von Kleist, shkrimtar gjerman

1859 – Henri Bergson, filozof francez

1896 – Friedrich Hollaender, kompozitor gjerman

1925 – Melina Mercouri, aktore greke

1925 – Ramiz Alia, ish kryetar i Shqipërisë, politikan

1926 – Chuck Berry, këngëtar amerikan

1926 – Klaus Kinski, aktor gjerman

1939 – Lee Harvey Oswald, atentator amerikan

1956 – Martina Navratilova, tenisere amerikane

1960 – Jean-Claude Van Damme, aktor belg

1968 – Michael Stich, teniser gjerman

1979 – Ne-Yo, këngëtar amerikan

1987 – Zac Efron, aktor, këngëtar dhe balerin amerikan

Vdekje

1931 – Thomas Edison, shpikës amerikan.

1541 – Margareta Tudor, mbretëreshë skoceze

1871 – Charles Babbage, matematikan, hulumtues dhe ekonomist anglez.

1931 – Thomas Alva Edison, shpikës amerikan.

Festa dhe përvjetorë

1944 – Çlirimi i Lushnjes

1944 – Çlirimi i Kuçovë